Standard.al

Basha: Ja kur do të jetë vettingu në politikë

1

Kreu i PD-së Lulzim Basha në një bashkëbisedim me gazetarët është shprehur se vettingu në politikë do të nisë të premten.

Basha u shpreh për mediat se opozita ka kërkuar mbledhjen e Këshillit të Legjislacionit për që projekt-ligji i vettingut në politikë të nisë rrugën e tij.

Pjesë nga fjala e kreut të PD, Lulzim Basha:

Të premten Gramoz Ruçi duhet të mbledhë këshillin e legjislacionit dhe komisionin e ligjeve për të nisur pa vonesë procedurën kushtetuese të amendimeve kushtetuese.

Opozita ka vendosur të njëjtat definicone, i njëjti ligji si për gjyqtarët e prokurorët janë votuar nga Rama, Tahiri, Xhafaj dhe nuk ka pse të ketë alibira.

Opozita nuk do të jetë fasadë e një qeverie që do të bashkëqeverisë me krimin, ndaj është emergjencë të nisë menjëherë procedura.

Nuk do të lejoj që për sa kam në dorë, të kapet të merret peng nga diskutime teksnike, që natyrisht do të bëhen pasi të merret vendimi politik.

Procedurën sesi evidentohen faktet e kemi në Kushtetutë, modeli është ligji i Vetingut.

Jo para se Edi Rama dhe të tijtë të jenë shprehur jo më me fjalë me batutat apo me përralla, pro me vonë nëse janë pro. Ditën e premte do të mblidhet Këshilli i Legjislacionit dhe Komisioni i ligjeve dhe brenda tre javëve do të procedojmë me votë. Të sigurohemi që rrjeta e Vetingut në politikë të mos lërë as peshq as balena të shpëtojnë.

1 Comment
  1. american16al says

    Ky pederast nuk mund te rrezoje partnerin e tij ne pushtet sepse jane te te njenjtit soje😩😩..

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.