Standard.al

Viktimat e tajfunit “Mangkhut”, 59 deri tani

0

Pas Filipineve shtrëngata ka goditur Kinën. Pasi la 59 viktima në Filipine pas rrëshqitjeve të dheut dhe vërshimeve, “Mangkhut” ka goditur bregun kinez, ku nga Guangdong janë evakuuar gjysmë milioni njerëz.

Stuhia që është më e fuqishmja në këtë regjion gjatë këtij viti, nuk ishte aq e rrezikshme sa është pritur. Megjithatë, numri i plotë i të vdekurve dhe shkalla e shkatërrimit ende nuk dihen.

Tajfuni goditi ishullin Luzon, që është pjesa kryesore agrikulturore e Filipineve, duke dëmtuar kështu jetesën e mijëra personave në rajon

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.