Standard.al

20 vjetori i themelimit të Google, ja kush janë ngjarjet e datë 7 Shtator

0

Sot data shënon 7 Shtator. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

7 shtatori është dita e 250-të e kalendarit gregorian (dita e 251-t në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 115 ditë.

Ngjarje

70 – Armata e Perandorisë Romake nën udhëheqjen e gjeneralit Titus pushton Jeruzalemin.

1539 – Guru Angad Dev bëhet Guru i dytë iSikhit.

1901 – Përfundon rrebelimi i boksierëve në Kinë pas nënshkrimit të dokumentit të njohur si Protokolli i Boksierëve.

1911 – Burgoset poeti francez Guillaume Apollinaire nën dyshim të vjedhjes së pikturës Mona Lisa nga muzeu në Luvër.

1915 – Animuesi Johnny Gruelle fitoi patentën për kukullën e tij Raggedy Ann.

1950 – Shou loja Truth or Consequences debuton në televizion.

1990 – Kuvendi i Republikës së Kosovës realizon dhe publikon kushtetuten e Kaçanikut.

1998 – U themelua kompania Google nga partnerët Larry Page dhe Sergey Brin gjatë kohës që ishin studentë në Stanford University

2005 – U mbajtën zgjedhjet e para presidenciale në Egjipt.

Lindje

1533 – Elizabeta I, mbretëreshë angleze

1566 – Sulejman I, sulltan osmanlli

1683 – Maria Anna von Österreich, mretëreshë portugeze

1814 – Françesk Anton Santori, poet, shkrimtar, dramaturg, arbëresh. U lind në Shën Katerinë të Kozencës. Mësimet i kreu në kolegjin fetar. Shkroi vjersha lirike, laike, poema, drama, romane. Në moshë të re botoi përmbledhjen e parë me vjersha “Këngëtarja shqipe”.

1907 – Ahmed Adnan Saygun, kompozitor turk

1911 – Todor Zivkov, politikan bullgar

1918 – Pashk Gjeçi, përkthyes shqiptar († 2010)

1930 – Baudouin I, mbret i Belgjikës

1949 – Gloria Gaynor, këgëtare amerikane

1955 – Mira Furlan , aktore kroate e filmit dhe dramës

Vdekje

1907 – Sully Prudhomme, letrar francez

1985 – Gjergj Poja, matematicient hungarez (l. 1887.

1997 – Mobutu Sese Seko, kryetar diktator i Zairesë nga viti 1965-199

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.