Standard.al

Shpërthen Vokshi: Pas kërcënimit të Ramës, gazetarët janë shënjestruar nga kriminelët

0

Qytetarët shqiptarë ndihen çdo ditë e më të kërcënuar, ku vulën se në këtë vend qeverisin kriminelët dhe jo pushtetarët, ja vunë kërcënimet e bëra ndaj gazetarëve. Vetëm brenda pak ditësh kërcënohen me plumba dhe me armë gazetarët Klodiana lala dhe korrespondenti Julian Shota.

Lidhur me këtë situatë ka reaguar edhe deputetja e PD-së, Albana Vokshi, njëherësh kryetare e Komisonit të Medias. Përmes një postimi në Facebook, Vokshi shkruan se kriminelët marrin guximin për të kërcënuar gazetarët, pas fjalëve dhe ofendimeve që Rama drejton çdo ditë ndaj njerëzve të medias.

Ndërsa i ka bërë thirrje prokurorisë dhe organeve kompetente të reagojnë për ngjarjen e fundit në Laç, ku është kërcënuar me jetë gazetari Shoqata.

Ja postimi i Vokshit:

Julian Shota, korrespondenti i Report TV u kërcënua me armë në kokë dhe nuk u lejua të raportonte mbi shpërthimin e ndodhur në një bar-kafe në Laç.

Pronari i lokalit i vuri pistoletën në kokë, i filmoi makinën dhe e kërcënoi Julianin bashkë me babain e tij, kameraman.

Kjo ngjarje, e cila vjen menjëherë pas breshërisë me plumba në mes të natës, në muret e shtëpisë së familjes së Klodiana Lalës, dëshmon që liria e medias dhe jeta e gazetarëve në Shqiperi është çdo ditë e më shumë e kërcënuar.

Pas lumit të fyerjeve, shantazheve, poshtërimeve të Kryeministrit Rama ndaj gazetarëve dhe mediave, që ai i quante “kazan”, gazetarët janë shënjestruar, jo vetëm nga bandat kriminale të lidhura me pushtetin, por nga çdokush që bën pazare me pushtetin dhe Edin.

Por, si në një marrëveshje të heshtur, asnjë institucion e askush nuk ka reaguar për gazetarin Shota.

Nga ajo çka raportohet, policia nuk i ka ardhur në ndihmë menjëherë gazetarit, ndërkohë që me urdhër të prokurorisë agresori është i lirë, duke rrezikuar jetën e gazetarit dhe familjes së tij, si dhe duke dhënë një tjetër provë tronditëse të kriminalizimit të të gjitha strukturave ligjzbatuese në vend.

Në emër të Partisë Demokratike dhe si Kryetare e Komisionit Parlamentar të Medias, shpreh shqetësimin e madh për sjelljen e Policisë dhe Prokurorisë, të cilat nuk duhet të bëhet vegël e krimit pasi mosreagimi i duhur, mbrojtja e kërcënuesve, jo vetëm sjell mbulimin e të vërtetës e shtrembërimin e realitetit, por lë terren që ngjarje të tilla të përsëriten.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.