Standard.al

Ja ngjarjet që kanë ndodhur me 3 Shtator

0

Sot data shënon 3 Shtator. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

3 Shtatori është dita e 246-të e kalendarit gregorian (dita e 247-t në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 119 ditë.

Ngjarje

301 – Pavarësia e San Marinos

590 – St. Gregory I u zgjodh Papë.

1783 – Marrëveshja e Parisit, e nënshkruar ndërmjet Britanisë në njërën anë, Francës, Spanjës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në anën tjetër, i dha fund revolucionit amerikan.

1892 – Ekipi futbollistik anglez Nottingham Forest zhvilloi ndeshjen e parë të tyre në ligë që ishte kundër ekipit Everton FC e që përfundoi me regultatin 2-2.

1914 – Princ Vidi u largua nga Shqipëria, pas 6 muajve si monark i Shqipërisë.

1933 – Yevgeniy Abalakov ngjitet në pikën më të lartë të Bashkimit Sovjetik – Communism Peak që ka lartësi 7495 m.

1939 – Lufta e Dytë Botërore: Franca, Britania e Madhe , Zelanda e Re i Australia i shpallin luftë Gjermanisë.

1967 – U ndërruan në Suedi anët e trafikut rrugor nga lëvizja në të Majtë të rrugës në lëvizjen në të djathtë të rrugës.

1976 – Programi Viking: Fluturakja “U.S. Viking 2” aterron në sipërfaqen e Marsit, ku analizon sipërfaqen dhe klimën, duke dërguar në Tokë fotot e para nga ky planet.

1984 – Së paku 1.300 persona vdesin dhe qindra të tjerë lëndohen pasi tajfuni godet pjesën jugore të Filipineve.

1995 – U themelua kompania virtuale eBay.

1998 – Aeroplani i kompanisë “Swissair”, që fluturonte në relacionin New York-Geneva, bie në brigjet e Nova Scotia.

Lindje

1187 – Louis VIII, mbret francez

1471 – Friedrich I, mbret danez dhe norvegjez

1926 – Irene Papas, aktore greke

1936 – Zine el-Abidine Ben Ali, politikan tunizian

1965 – Charlie Sheen, aktor amerikan

1969 – Senad Brkiq, futbollist boshnjak

Vdekje

1658 – Oliver Cromwell, politikan, ushtarak anglez.

1883 – Ivan Sergejeviç Turgenjev, letrar rus

1991 – Frank Capra, regjisor, producent dhe skenarist amerikan.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.