Njihuni me gruan më të vjetër në botë

0

Është pothuajse 118 vjeçe dhe jeton në Bolivi. Julia Flores Colque vazhdon të luajë me qenin e saj dhe të lëvizë si njeri normal, ndonëse ka jetuar më shumë se një shekull.

Loading...

Në jetën e saj të gjatë, ajo i ka përjetuar dy luftëra botërore, revolucionet dhe transformimet e fshatit të saj me 3,000 banorë, në qendër urbane me afro 175 mijë banorë, brenda pesë dekadave.

117 vjeçe e 10 muajshe, ajo ështët gruaja më e vjetër në Andea, ndoshta edhe në botë. Në letërnjoftim thuhet se ka lindur me 26 tetor të vitit 1900.

Një zëdhënëse për Librin Guiness tha se Julia nuk është aspak e interesuar që të marrë një cmim dhe nuk ka dëgjuar kurrë për gjëra të tillë. Këto ditë, ajo po i shijon në shoqërinë e qenve dhe naceve. Gruaja e vjetër jeton me stërmbesën 65-vjeçare në një shtëpi të vjetër.

Ëmbëlsira e saj e preferuar është torta dhe e ha me kënaqësi të madhe. Julia nuk është martuar kurrë dhe nuk ka patur fëmijë. Gruaja më e vjetër në botë ishte një japoneze 117 vjeçe që vdiq në fillim të këtij viti. Mbetet për tu parë në Julia do pranojë të marrë këtë titull.

Loading...

Lini nje pergjigje