Standard.al

Ja ngjarjet më të rëndësishme të datës 30 Gusht

0

Sot data shënon 30 Gusht. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1800 – Gabriel Prosser udhëheq fillon rrebelimin e skllavëve në Richmond, Virginia

1813 – Forcat franceze mundin forcat Austriako-prusiano-ruse.

1835 – U themelua qyteti Melbourne, Australia.

1909 – Fosilet Burgess Shale u zbuluan nga Charles Doolittle Walcott.

1918 – Fanya Kaplan duke tentuar të e vrasë udhëheqësin bolshevik Vladimir Lenin e lëndon rënd.

1942 – LDB: Fillon Beteja në Alam Halfa.

1945 – Hong Kongu u çlirua nga Japonia nga forcat britanike.

1956 – Hapet Lake Pontchartrain Causeway.

1991 – Republika sovjetike e Azerbajxhanit ka shpallur pavarësinë nga Moska.

Lindje

1401 – Georgije Sfrances, historian dhe diplomat i bizantit

1748 – Zhak Luigj David, piktor francez

1797 – Meri Sheli, letrare angleze

1871 – Ernest Raderford, fizikant britanez, fitues i çmimit Nobel për Kimi 1908

1954 – Aleksandar Lukashenko, politikan bellorus

1972 – Kameron Dijaz, aktore e filimit amerikan

1972 – Rom Di Prisco, kompozitor kanadez

1982 – Endi Podik, teniser amerikan

Vdekje

30- p.l.K – Kleopatra e VII, mbretresha e fundit egjiptase.

1483 – Luigji i XI, mbret francez.

1981 – Mohamad Ali Radxhai, kryetar i Iranit.

1981 – Mohamad Xhaavad Bahonar, premier i Iranit.

1997 – Dajana Spenser, princeza britaneze nga Uellsi.

2003 – Charles Bronson, aktor dhe regjisor amerikan

2005 – Jakup Mato, kritik dhe studiues shqiptar arti.

2014 – Shaban Demiraj, gjuhëtar, albanolog, i njohur shqiptar.

Festa dhe përvjetore

Dita ndërkombëtare e të zhdukurve.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.