Standard.al

Gënjeshtrat e turizmit/ Rama ‘sherr’ me komentuesit: Të huajt janë droguar?!

0

Kryeministri Edi Rama ka shkëmbyer disa replika me ndjekësit e tij në FB, për çështjen e turizmit.

Pas një postimi të bërë lidhur me një takim me përfaqësuesit e bizneseve, kanë vërshuar komentet që kritikojnë shefin e qeverisë.

Ai nuk ka nguruar që si zakonisht, të përgjigjet ndaj kritikave.

Komentuesi 1: Me nji fjale eshte bere shume pune ,po u hane plehrat more nga do te hedhesh syt.

Edi Rama: Vertete Altin? Po si ka mundesi qe te jene kaq budallenj keta te huajt qe te vijne e te vijne papushim dhe perdite e me shume ne Shqiperi? Po cfare qorrash jane keta xhanem qe thone fjalet me te mira per natyren, per ushqimin, per mikpritjen ne Shqiperi? Po c’behet keshtu more Altin qe s’mbeti nje gazete e nje reviste e madhe nderkombetare qe te shkruaje per turizmin e mos te shkruaje edhe per Shqiperine, nderkohe qe mezallah se i thane te pakten dy llafe te keqia? Apo i ka blere qeveria thuaj, me leket e droges revistat e gazetat e huaja dhe tere keta turiste qe vijne e kenaqen ne kete plehre vend, jane thjesht nje tufe te droguarish qe s’dine ku shkojne, cfare bejne e cfare thone! Lere lere Altin, u prish bota

Komentuesi 2: Lokalet dhe shezlonet kan uzurpu bregdetin ne velipoj dhe eshte nji ndotje e pa par o zoti kryeminister pa ta keqen e infrastuktures skandaloze as ne kinshasa nuk eshte keshtu

Edi Rama: Po pra po, as ne Kinshasa s’eshte ashtu, po si dreqin shpjegohet qe eshte plot e perplot me turiste, vendas po e po, po edhe te huaj? Apo mos eshte video 3D e ERTV-se dhe ne fakt Velipoja, Shengjini e me radhe jane bosh ne te vertete?! Ose jo jo, do jene turiste te droguar nga qeveria qe s’dine ku kane ardhur dhe s’dine cfare flasin, kur thone Shqiperia sa e bukur, ushqimi sa i mire, mikpritja sa mbreselenese… Ndersa per rrugen e Velipojes ke te drejte ti, ishte me mire vjet e parvjet kur s’kishte rruge fare, ndersa tani qe po perfundon rindertimi i rruges me zgjerim e gjithcka tjeter, eshte skandal! S’di c’te them vella, sa me shume shezllone e turiste ne plazh aq me keq puna😂

Komentuesi 3: Cmimet Jan 300 euro kurse nje dhom kushton si ne itali o kroaci edhe rrogat duhen te Jen.

Edi Rama: Vertete? Po si ka mundesi qe jane plot dhomat atehere? O Gezim, cmimet i vendos tregu nuk i vendos qeveria dhe nuk jane dhomat sa ne Kroaci e ne Itali or mik jo, po diten qe do jene aq do jete gezim i madh, me beso! Sa per rrogat, jane njesoj si ne rajon, po ti degjoje vete sipermarresin qe flet per rrogat

Komentuesi 4: Zoti Edi edhe une kam shume deshire te kem nje start up per turizmin malor , ne origjinen e prinderve te mij, por kjo do te me kushtonte nje kohe prej 8 muajsh a mund te me jepet kjo mundesi?

Edi Rama: Apliko ne thirrjen tjeter te AZHBR dhe i ke te gjitha mundesite te marresh mbeshtetje nese ke projekt te mire.

Komentuesi 5: Ore leri llafet e genjeshtra po shiko çmimet se ja keni kaluar europës

Edi Rama: Çmimet e sezonit turistik i percakton tregu i dashur Blerim dhe e para, shume çudi qe gjithe te huajt qe vijne ne Shqiperi thone eshte bukur dhe lire, ndersa jo pak komentatore autoktone ketu shkruajne, eshte shemtuar dhe shtrenjte. Dhe e dyta, llafet e ginjeshtrat u’a kam lene atyre qe s’kane pune tjeter, se mua per vete as koha per te ngren s’me del nga punet, keshtu qe merre pak me ngadale rrugen e arsyes miku im Blerim.

Komentuesi 6: Or Ed cuni cmimet jan te kripura dhe me mir jashte vendit te bie me lire dhe me kultur e respekt dhe jo si baketi e trajtojne popullin e vete pastaj mos te flas per gjera te tjera por ju i shikoni nga larte e jo ne jeten reale

Edi Rama: Mire une o Ilir, po kaq shume turiste te huaj qe vijne e qe thone sa e bukur Shqiperia dhe sa lire pushimet, nga i shikojne gjerat? Apo jane te droguar nga narkoqeveria dhe vijne ne Shqiperi te lene parate e te flasin percart? Po si ka mundesi o mik qe jeni nje pjese ketu qe meazallah se e shikoni dhe pranoni nje pune te mire, nje zhvillim pozitiv, nje gje qe ecen?! Po patjeter qe ka plot akoma per te bere, po si eshte e mundur qe mos pranosh dot qe ka kaq shume ndryshim, e pikerisht fale ndryshimit rriten numrat e turisteve, rriten investimet ne turizem, rritet punesimi permes turizmit e rriten edhe te hyrat ne ekonomi! Jo jo, zi zi zi, keq keq keq, cmimet e kripura thote😂 O mik, cmimet i ve tregu nuk i ve qeveria dhe perderisa hotelet jane plot restorantet jane plot, dmth qe ka konsumatore, se ndryshe cmimet s’do rrinin dot ashtu! Por, po ta perseris pyetjen, pse te huajve u duket shume lire kurse disa ketu u duket me shtrenjte se jashte shtetit, kete a ma thua dot?😁😁😁

Komentuesi 7: A e ke pare qe shumica e turisteve te shqiperis kete vit skan ardhur nshqipri fare dhe e vetmja arsye esht mos respektimi i turisteve, rritia e qmimeve ne maksimum thu ti nMaldive po shkon nPushime dhe mos siguria me shqiperi!

Edi Rama: Ke quan ti turista te Shqiperise qe te merremi vesh, se ne fakt une kam vene re qe numri i shqiptareve qe kane shkuar turiste jashte eshte rritur ndjeshem dhe pyes veten (ne fakt ty), a mos valle eshte rritur fuqia blerese e tyre qe kane mundesi te bejne pushime me te shtrenjta se sa ato ne Shqiperi?

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.