Standard.al

Merkel – Markoviç: Nuk ka ndryshim kufijnjësh në Ballkan

0

Pas takimit mes kryeministrit të Malit të Zi, Dushko Markoviq dhe kancelares gjermane Angela Merkel, është thënë se nuk do të ketë ndryshim të kufijve në Ballkan, kështu bën të ditur faqja zyrtare e qeverisë së Malit të Zi në Twitter.

“Nuk ka ndryshim të kufijve në Ballkan”, thuhet qartë në njoftimin e qeverisë së Malit të Zi në Twitter.

Merkel po ashtu ka përkrahur integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. Ndryshe kancelarja gjermane ditë më parë është deklaruar kundër çdo ndryshimi të kufijve në Ballkan.

Kjo deklaratë ka ardhur pasi që tashmë në Prishtinë dhe Beograd, është diskutuar për korrigjim të mundshëm të kufijve nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiç.

Së fundmi kancelarja Merkel është shprehur kundër çdo ndryshimi të kufijve në Ballkan.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.