Standard.al

Ja ngjarjet historike të datës 17 Gusht

0

Sot data shënon 17 Gusht. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1386 – Karl Topia princi i Principatës së Topiajve lidh një aleancë me Republika e Veneciës për të ndihmuar në fortifikimin kundër Perandorisë Osmane.

1918 – Vritet udhëheqësi revolucionar bolshevik, Moisei Uritsky.

1945 – Shpallja e Pavarësisë së Indonezisë.

1960 – Gaboni pavarësohet nga Franca.

1962 – Rojtar i Gjermanisë Lindore vret 18 vjeçarin Peter Fechter i cili tentonte të kalojë Murin e Berlinit, dhe bëhet viktima e parë e murit.

1988 – Presidenti pakistanez Muhammad Zia-ul-Haq dhe ambasadori amerikan Arnold Raphel vdesin në aksident ajrorë.

1991 – Wade Frankum fillon kryerjen e vrasjeve në Strathfield, Australia.

1998 – Presidenti amerikan Bill Clinton pranon në audi kasetë se ka pasur sjellje jo të mirë fizike me Monica Lewinskyn

1999 – Dridhet toka me intensitet 7,6 shkallë në Izmit, Turqi, duke lënë të vdekur 20.000 dhe duke plagosur 44.000 njerëz.

2008 – Notari amerikan Michael Phelps bëhet personi i parë që fiton 8 medalje ari olimpike në një vit.

Lindje

1905 – Jup Kazazi, ministër i Partisë Fashiste në qeverinë e Mustafa Krujës, udhëheqës ushtarak i Ballit Kombëtar dhe organizator i Luftës së Reçit.

1914 – Franklin Delano Roosevelt, Jr., politikan amerikan (v. 1988)

1925 – Jiang Zemin, politikan kinez

1930 – Ted Hughes, shkrimtar britanez

1839 – Abdyl Frashëri, atdhetari i shquar shqiptar.

1932 – Vidiadhar Surajprasad Naipaul, shkrimtar anglez, nobelist

1943 – Robert De Niro, aktor amerikan

1944 – Rexhep Meidani, politikan shqiptar, ish president i Shqipërisë.

1932 – Tinka Kurti, aktore shqiptare.

1960 – Sean Penn, aktor dhe regjisor amerikan

1977 – Thierry Henry, futbollist francez

Vdekje

1911 – Petro Nini Luarasi, personalitet i Rilindjes sonë Kombëtare.

1987 – Rudolf Hess, politikan gjerman dhe numri 3 i Partisë Naziste

1988 – Franklin Delano Roosevelt, Jr., politikan amerikan (l. 1914)

2008 – Franco Sensi, President i A.S Roma dhe babai i Rosella Sensi

2010 – Francesco Cossiga, politikan italian (l. 1928)

2014 – Licia Albanese , soprano italiane me shtetësi amerikane (l. 1913)

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.