Standard.al

Zhej: “Pasuri dhe luks ulëritës nga njëra anë dhe një varfëri gulçonjëse nga ana tjetër”

0

Analisti Artur Zheji me një shkrim të tijin, kritikon ‘pasanikët’ shqiptare që ekspozojnë luksin e tyre çdo ditë nëpër media.

Duket se Zheji ka marrë shkas nga zhvillimet e fundit dhe dasmën e shumëpërfolur të shqiptarëve në Como të Italisë.

Ja çfarë shkruan Artur Zheji:

Gjithmonë e më tepër nëpër mediat shqiptare, shfaqen kërpudhat e luksit të të pasurve shqiptarë, konkurrentë me më të pasurit e Europës, ndonëse vijnë nga vendi më i varfër i kontinentit.

Një pasuri dhe luks ulëritës nga njëra anë dhe një varfëri gulçonjëse nga ana tjetër, një përplasje e pafytyrë imazhesh të panevojshme, porse pasanikët shqiptarë kanë tashmë nevojë ta ulërasin pasurinë e tyre!

Duke ndjellë si pasojë ulërimën e varfërisë që është shpërthyese në të gjitha drejtimet e mundshme, grabitje me armë, vjedhje ‘legjitime’ shtëpish, makinash, diamantesh… sepse nevoja për ekuilibër, është një nevojë kozmike, e aq më tepër njerëzore e tokësore.

Kapitalizmi primitiv shqiptar, prodhon ‘parvenu’ me shumicë, ose si e shpjegon fjalori francez që përdor këtë shprehje, parvenu-njerëz të pagdhendur dhe jo fisnikë së brendshmi, që bërtasin me të madhe pasurinë e tyre, në telenovela kotësie dhe madje qesharake.

Por i njëjti kapitalizëm primitiv shqiptar, prodhon përpjestueshmërisht turma varfanjakësh dhe skllevërish modern, që do të mbyllnin shpenzimet e muajit, vetëm me vlerën e make-up-it, të njërës prej buçeve të ngrehura e të zbukuruara si putana, në majëplehun e korrupsionit shqiptar.

Dhe kjo kontradiktë prodhon thelbin e agresivitetit të shoqërisë shqiptare, ku shqiptarët ndeshen çdo ditë e më shumë me padrejtësi acaruese dhe psikologjikisht të papërballueshme.

Në mungesën e shpresës, humbin arsyen, dhe dufin e nxjerrin verbërisht te dhuna, rrahjet, vrasjet e marrëzitë e tjera si këto.

Por kemi sot një KM, që nuk është tjetër veçse një kujdestar polic, që shërben si një kryeroje e kastës shqiptare, që vjedh taksat, shkel ligjet, blen gjykatat, blen ministra e licenca, në këmbim të ortakërisë me ta.

I keni parë pikturat e këtyre viteve të KM-së?

Ngjajnë si xhuxha cirku, si majmunka kalamajsh, krijesa të depersonalizuara e si xhinde, pa formë e pa kahje, që s’kanë asnjë raport me hapësirën, asnjë raport me dritën, që s’kanë as lart e as poshtë, as majtas e as djathtas, as flasin e as shohin, as dëgjohen e as mbahen mend, të copëzuara e n’thelb të trishtuara, t’lindura si dështime jetëshkurtëra, me vetëdijen e palumtur të autorit, që kërkon më kot shpëtimin pa shpëtim, te vesi i dikurshëm i pikturës…

Sepse nga xhuxhi e xhindi, duhet të nënshkruajë shkresa e turpe, që janë nënshtrime e marrëveshje t’ulta n’favor të kastës, dhe kurrë njëherë rebelim dinjitoz dhe shtetbërës ndaj tyre.

Të asaj kaste që do t’i kthejë e para krahët dhe që e përqesh sa mundet restoranteve, e bisedave ‘serioze’, si t’paaftë për të qeverisur, si një administrator, apo si një guzhinjer i përkohshëm i menysë së interesave të tyre.

Andaj dhe prodhon artistikisht xhingla, ca maska zbukuruese e karnavaleske, për festat e vdekatarëve të famshëm, të kastës së cilës i shërben me përkushtim, devotshmëri e përulje mjerane…

Ndërkohë që populli ende gënjehet nga vetulla e ngritur hark para kamerave, demek një vetull shtetformuese.

Por kasta ja zvesh iluzionin me orgjitë e bërtitura dhe shpërdoruese që ka gjith’e më shumë pasion.

Sa gjynah!

/360grade.al

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.