Greqia e rrezikuar sërish, digjen shtëpite në Evia, evakuohet monastiri (Foto)

0

Digjet shtëpia e parë në Kontotispoti dhe evakuohet Monastiri. Flakët e zjarrit po drejtohen në fshatin Psachna, ndërsa për momentin i ka shpëtuar kërcënimit fshati Kontotispoti, ndërsa të dy fshatrat janë evakuar.

Loading...

Mediat vendase theksojne se, situata në Evia është shumë serioze. Zjarri është shperndare në tri fronte. Fshatrat e Kondotispotit dhe Stavros u evakuan. Manastiri i Shenjtë i Gorgoepikos, i cili ndodhet në Makrymalli, tani po evakuohet. Fatkeqësisht, një nga frontet po lëviz drejt Psachna këtë herë.

Është tregues se fuqia e Brigadës së Zjarrit është shumëfishuar. Në këtë kohë, ka 171 zjarrfikës me 57 automjete, pesë helikopterë, gjashtë aeroplanë Canadair dhe dy spërkatës PZL.

Loading...

Lini nje pergjigje