Standard.al

“Kodoshi i Pellumb Kullës apo Pëllumb Kulla me kodosh?”

0

Nga Sotir Çuko

Lekë Bungoja i shkruan Pëllumb Kullës e ky, Pëllumb Kulla i përgjigjet Lekë Bungos. Domethënë ia bëjnë njëri-tjetrit, e pasi kanë shkruar “mençurisht” idiotësitë e tyre, janë kënaqur më njeri-tjetrin. Po nejse, kjo është punë e tyre si pleq të lodhur e të curufiasur qe janë, që ky Lali Eri na i nxorri nga zgëqet e mykura të sendeve të hedhura e na i shfaqi t’i njohim se cilet jane! Nga e gjitha kjo histori, ajo qe ia vlen te trajtojme eshte metamorfoza e Lekë Bungos që na del edhe si kodoshi i Pellumb Kullës, pasi e kishim pare ne fillimet e protestes per mbrojtjen e teatrit si shoqeruesin e pare te Bujar Asqeriut! Si nje skuth tipik nga ata qe hedh gurin e fsheh dorën, ky Lekëziu ynë, pasi u fsheh pas emrit te Robert Ndrenikes ( normal se kush e njeh Lekë Bungon!), i shkroi Pellumbit per te na thene qe edhe di te shkruaje, madje ben edhe leterkembim me nje shkrimtar te madh te humorit, se i madhi me te madhin! Dhe perse e gjitha kjo? Per te justifikuar pagesen prej 25 milione lekesh qe mori nga lali Eri si kembim per firmen ne nje leter per te prishur teatrin! Mirepo perse Lekë Bongoja yne nuk i shkruan Pellumbit te vet per leket qe mori nga lali Eri? Po per dreken qe hengri me lali Erin tek peshkorja e Pazarit të Ri bashke me Robert Ndreniken dhe lali Erin perse nuk i shkroi Pellumbit me Kullë? Apo ngaqe Pellumbi do te gajasej kur te mesonte se kur u vajti ne tavoline peshku ne kripe, Lekë Bungoja e kujtoi si peshk me pilaf sepse iu duk kripa si pilaf!!! Ja pra, e gjithe kjo loje me peshk e pilaf, që një Lekë Bungo te marre nga bashkia qe lali Eri e perdor si shtepine e vet, 25 milione leke per te bere nje shfaqje! Se nuk i mjaftojne pazaret qe ben lart e poshte e rreth e rrotull 88-es me gjyqtare e prokurure qe me pare se te paraqiten tek komisioni i Vetingut të vajzes se tij Gentës ku e vuri Edi Rama, paraqiten tek babai Lekë Bungo, por duhej te hynte edhe ne pazarin e prishjes se teatrin! Eper ta mbyllur per sot, çudia me e madhe e me qesharake ne bote eshte qe ky Lekë Bungo na qenka dekoruar edhe me titullin e lartë “Nderi i Kombit”! Po çfare mut kombi qënka ky kombi yne qe paskerak per nder nje kodosh qe e blen dhe e shet lali Eri di ti teket si ky Lekë Bungoja?! Vajmedet ku kemi rene! Kohe kodoshesh me dekorata!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.