Standard.al

Ambasada e SHBA korigjon njoftimin për raportin e DASH: Shqipëria, jo në listën e vendeve mikpritëse për biznesin amerikan, do jetë..

0

“Standard” zbardhi i pari eskluzivisht raportin e DASH i cili per vitin 2018 e kishte perjashtuar Shqiperine nga vendet mikpritese per biznesin amerikan. Por ne njoftimin e saj ne FB, ambasada e SHBA ndryshe nga raporti i DASH, kishte pohuar se ne liste ishte edhe Shqiperia. Por diten e sotme ambasada e ka rifreskuar statusin e saj, duke korigjuar deklaraten e duke pohuar se Shqiperia do behet se shpejti pjese e raportit. Por se kur kjo nuk dihet!! ( aq me teper qendron pikepyetja se pse nuk eshte vendosur qe ne fillim, sic ishte ne vitin 2017??) 

Kete korigjim te ambasades e beri publik sot kreu i grupit parlamentar te LSI Petrit Vasili i cili theksoi se vleresonte korgjimin e njoftimit.

Statusi Vasilit

Ne te gjithe i lexojme me shume shume vemendje raportet e Departamentit Amerikan te Shtetit,pasi jane udherrefyes shume te rendesishem per politiken mbareboterore por vecanerisht te pazevendesueshem per Shqiperine.

Ndaj vleresojme korigjimin, qe ambasada amerikane ne Tirane i beri sot,pak ore me pare, njoftimit te bere prej saj te dy diteve me pare ne 23 korrik, ku ajo njoftonte se ne raportin per 170 vende per klimen e biznesit perfshihej edhe Shqiperia,kur ne fakt Shqiperia as nuk ishte dhe as nuk eshte e perfshire.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.