Standard.al

VASILI: Diplomatët e huaj “harrojnë” të flasin për Gjykaten Kushtetuese, ja çfarë thojnë specialistët

0

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar pas deklaratës së zv/ambasadorit të SHBA-së në Tiranë, David Muniz.

Me një deklaratë në Facebook, Vasili shkruan se diplomatët e huaj ‘harrojnë’ të flasin për Gjykatën Kushtetuese e cila është e një rëndësie kritike për funksionet që ka.

Postimi plotë: 

Diplomatet e huaj “harrojne” te flasin per Gjykaten Kushtetuese,por ja ç’kane thene specialistet per te.

Mungesa e Gjykates Kushtetuese eshte kritike ne Shqiperi per funksionet, qe ka dhe percaktimet themelore kushtetuese,qe lidhen me te.
Kete e kane argumentuar shume qarte specialistet me ne ze te jurisprudences shqiptare, qe kane kontribuar edhe per hartimin e reformes ne drejtesi.
Megjithese mungesa e Gjykates Kushtetuese eshte e nje rendesie kritike ka diplomate te huaj qe vuajne nga nje amnezi(harrese) kritike dhe vazhdojne te flasin me nje kembengulje artificiale,te pavend dhe te sforcuar per ligjin e magjistratures i cili s’ka aspak te beje me zgjidhjen e kryeceshtjes se prerjes se kokes se sistemit te drejtesise.
Meqenese politika nuk jua mbush dot mendjen ketyre diplomateve per rendesine e mungeses se Gjykates Kushtetuese dhe urgjencen kombetare qe perben zgjidhja e saj, le te lexojne me poshte disa opinione te specialisteve per te.
Keto opinione jane pergaditur ne kuadrin e nje studimi te mbeshtetur nga Fondacioni Konrad Adenauer.

Fotografia e Petrit Vasili

Fotografia e Petrit Vasili

Fotografia e Petrit Vasili

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.