Standard.al

Bejdo Malo: Rivrasja për së gjalli e Sajmir Malokut dhe tërë të burgosurve politike

0

Nga Bejdo Malo 
Degjova spektaklin me regji te perkryer per rivrasjen per se gjalli te Sajmir Malokut ketij te persekutuari legjende. E moren Sajmirin e veshen bukur, se ai s’para i ve re veshjes si agjent angles dhe amerikan, qe i ka vete mendja se eshte. E parfumosen me Hugo Boss si agjent Francez qe i ka mbushur mendjen vetes se eshte. Atij xhanen i eshte mbushur mendja se eshte agjent i 17 shteteve dhe cohet heret ne mengjes dhe 17 njoftimet per persekutimin e tij jua ka cur per te 20-en here te 17 ambasadave te huaja ne Tirane. Nje sindrome qe Sajmiri inxhinjeri i denuar si armik per antenat televizive e ka te njellojte me ata qe kane vuajtur ne gulaket e komunizmit. Ne Burrel Spac e nja 20 te tjere me emra te tmerrshem fshatrash e qytetesh. Por ajo qe e vrau per se gjalli Sajmirin ishte sinqeriteti i tij. Naiviteti per ti besuar xhelatit. Ai eshte i 20 qe e peson keshtu. E kane pesuar te argemit e Musine Kokolarit. Te afermit e Remize Fhebrese. Vusar Zhiti adhuruesi i Edi Rames dhe krye i persekutuari politik i luftes brenda lloit Masimovic Vela e shume e shume te tjere. Por ajo skene qe u luajt me Sajmir Malokun ishte me antinjerezorja. Xhelatet qe denuan Sajmirin, qe ishte thjesht nje inxhinjer profan e vrane ate per se gjalli. E joshen… I thane do te bejme ceremoni. Do te nderojme. Do te japim dosjen. Do mesosh tere tragjedine qe te ka ndodhur. E shume e shume cudira, sipas nje regjie te nje ligji qe e ka bere Erion Veliaj kur ishte Minister i punes. Nje ligj djallezor, cinik, denigrues. I bere nga nje dore e ndyre dhe nje mendje shtrigani. Viktima Sajmir Maloku. E moren mavrine i dhane dhe nje dopjo ne mengjes dhe lajmeruan TV Klan Top Cenell Ora, 24-en dhe tere televizonet qe i kane per regji te tilla. Moren Sajmir Mavrine dhe duke e shtyre e nxjerren ne krye. Dridhej si purteka i persekutuari. I vune perpara dosjen. C’te shikonte. 200 spihunime nga kunati, 300 spihunime nga kusheriri, 400 spihunime nga komshinjte. Qeshte dordoleci. Kaq ishte disja. I thane se e shikon kush ta ka bere te keqen. Ju sulen mikrofonat. E shponin si bidec nga pas me gushta tere antaret e Autoritetit te dosjeve. Fol nje fjale. Me cuditet tha i ngrati mua me pakan spihunuar tere te afermit familja dhe komshinjte. Kaq deshen. Ja arriten qellimit. E plotesuan misionin. E vrane per se gjalli. Dosjen e vertete e kane zhdukur. Filluan me Irakline e Vladimirin dhe vazhduan per 27 vjet. Kane lene ne dosje vellavrasjen. E dhimbshme. As emri atij qe rekurtoi familjen asnje emer xhelati asnje emer persekutori. Tere viktimat bashke. Ai qe mund te kishte zgjedhur ne vend te Sajmirit si objektiv te lutes se klasave kusherine e tij se i kishte te gjitha kompetencat asgjekund nuk dukej. E kishin rreshtuar dosjen. Per tu thene qe ju llum ishit llum jeni. Njeri tjetrin keni varrosur dhe keni spionuar. Njelloj jeni si familje. Xhelati ka pasur te drejte. Ja shikojeni. Po si mor Sajmir miku im i cmur e hengre. Si u perdore kaq shemtuar nga xhelatet. Si ma prishe mengjezin e me dergoje fotot e asaj ceremonie te shemtuar ku ata te rivrane per se gjalli me fis e me fare. Si se kuptove… E pe Maksimovic Vela se s’ju sul kolegeve miqve shokeve te qelise farefisit gruas qe e kishin spionuar. Po xhelatet e tu te gjithe armiqve qe shpalli diktatura nga klasat e permbysura por edhe te luftes brenda llojit jane mjeshtera. Pse e hengre kokrren e ullirit. Pse se ha Fatos Lubonja? Pse se ha Agron Arjanitasi dhenderri Kadri Hazbiut. Ja ta them une pse, se e kuptuan lojen e felliqur. Agron Arjanitasi inxhinier si tyja madje me i miri per televizionet ne kete vend shkoi i mori dosjet 250 faqe per veten e tij dhe 150 faqe per babane e tij. U tmerruan nga ato qe pa. Na tha gjeta te tmerrshme ne tavoline. Por s’pranoi te vritej per se gjalli publikisht. E pame qe ishte bere zeher po nga Kadri Hazbiu kishte amanet nje fjale. Durim. Mos u bej palaco ne pleqeri. Ja dha gurit dhe plasi. Ja dha njeriut dhe e mbajti. Ti o Sajmir Maloku o njeriu i mire besimtar tek Oti tek flamuri anglez e amerikan si e hengre. Ata te rivrane. Te riburgosen. Xhelete hesapi. Duan te lajne duart dhe te lajne fotografine e Enver Hoxhes qe ta kthejne ne varrezat e deshmoreve. Jo me kot te zgjodhen tyja. Se ti s’ke lene tv pa nxjerre fotot duke rrezuar dhe hequr zvarre bustin e Enver Hoxhes. Xhelatet e sotem me ne krye kryemnistrin percjellin meszhin. Pse te mos e kthejme. Shiko kush e ka rrezuar Sajmiri qe ne si kemi asnje faj. Ate e kane spionuar familja e tij. Shiko c’skenarente zymte qe luhen. Pse s reagon Nje cike pse s’tregon Besim Ndregjoni Tanush Kaso qe jane burra te ndjere. Shikoni c’ben Bedri Blloshmi dhe ka te drejte. Ju tund dhembet per dosjen e familjes se tij dhe ata s’ia japin. S’ia japin se se kane spionuar familjaret. Kishin xhins Bloshmet. Dosja e tij eshte dosje e kullar persekucioni. Skenari luhet dhe ne bashkepunim Me Agron Tufen dhe Jonila Godolen. Mjere ju. Ju pyes kush e ka radhen per tu vrare per se gjalli…?
Per mua Sajmir Maloku vdiq me 10 korrik 2018 dhe varrimi do ti behet kur te doje xhelati. Ja keshtu ja. Ata jane ne pushtet tani qe kane ozurpuar te gjitha isntutucionet e shtetit, merren me vrasje te klasave te permbysura. Me ate gjak kane jetuar 50 vjet. Me gjakun e borgjezise shqiptare me gjakun e fisnikeriane shqiptare me gjakun e elites shiqptare ashtu jetojne dhe sot. Per tu bere rivrasjen kane zgjedhur Carlo Bolinon kane zgjedhur Mustafa Nanon kane zgjedhur shume nga keta syresh qe tu rivrasin. Kane zgjedhur Eni Vasilin. Edhe Blendi Fevziun nga radhet tuaja. Jeni bere si pul te shushatura. Atje ku duan tu nxjerrin syte tek Carlo Bulino tek televizioni i tij u merr si ata qengjat, qe shkojne tek kasapi nje fare Admirona Peci dhe ju ben dosjen e dosjes. Ky vend keshtu eshte perderisa ne gazeten Tema botohen kujtimet e Rita Markos gjema i ka rene. Gjema do ti bjere.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.