Standard.al

Receta natyrale per trajtimin e akneve, është e mbrekullueshme…

0

Aknet jane nje problem shume i perhapur jo vetem tek adoleshentet por edhe tek te rriturit, meshkuj apo femra. Te gjithe duan te kene nje lekure te bute e perfekte, por te pakte jane ata qe e kane gjenetike e te tjeret duhet te kujdesen shume per ta arritur kete.

Problemet e lekures jane te shumta duke filluar nga pikat e zeza, pucrat, njollat kafe, rrudhat dhe aknet. E fundit kerkon nje trajtim specifik dhe eshte me e veshtire per tu kuruar por jo e pamundur.

Ekzistojne me mijera produkte kozmetike, bimore apo farmaceutike te cilat pretendojne qe mund te kurojne aknet, por jo cdo person reagon njesoj ndaj tyre, e nese ka funksionuar per dike kjo sdo te thote qe e njejta gje mund tju ndodhe dhe juve.

Pavaresisht ketij fakti ekziston dhe mundesia e nje reaksioni apo alergjie te mundshme, vecanerisht nese produkti eshte blere pa rekomandimin e nje dermatologu te specializuar.

Produktet natyrale jane gjithmone nje zgjedhje e shendetshme dhe pa kosto. Ne po ju propozojme disa receta natyrale per trajtimin e akneve te cilat kane efekt te dukshem:

Aspirine+leng limoni

6-12 asprine kokerr
1/8-1/4 luge caji me leng limoni

Perzieni 6 aspirina me lengun e limonit sa ti mbuloni ato. Lereni aspirinen te shkrije dhe perzieni sa te formohet nje paste. Masen e formuar vendoseni ne zonat problematike dhe lereni per disa 10-20 minuta. Pastrojeni fytyren me pambuk me uje.

Kjo maske eshte e efektshme fale perberesit te saj, acidit salicilik i cili vepron si nje peeling kimik per kurimin e akneve. Eshte perberesi me i zakonshem edhe ne kremerat e gatshem. Ndersa limoni vepron si eksfoliues duke hequr qelizat e vdekura te lekures. Ai gjithashtu ndihmon ne permiresimin e pamjes dhe njetrajtshmerise se lekures, redukton inflamacionet dhe zbeh shenjat e akneve. Ne kete menyre aknet thahen dhe zhduken shume shpejt.

Por kujdes, mos e perdorni kete paste cdo dite, 2-here ne jave jane te mjaftueshme. Para se ta aplikoni ne fytyre gjithmone lajeni per te hequr makeup-in apo papastertite. Pas aplikimit dhe larjes se maskes, perdorni nje krem hidratant sepse lekura thahet.

Maske me tershere

1/4 filxhan me tershere
1/4 filxhan me uje te valuar

Vereni ujin te zieje dhe grini teresheren ne nje grires. Perziejini bashke derisa te formohet maska. Aplikojeni masken kur ajo te jete ftohur dhe lereni te veproje per 10 minuta. Shpelajeni mire me uje te vaket.

Pse kjo maske eshte efektive kunder akneve?

Tershera ka veti qe te sheroje inflamacionet dhe te reduktoje skuqjen e lekures si pasoje  e akneve. Ajo lufton 3 faktoret kryesore qe shkaktoje aknet: yndyren e lekures, qelizat e vdekura dhe bakteret. Ajo vepron gjithashtu si tonik duke pastruar dhe minimizuar poret.

Mund te shtoni edhe perberes te tjere si mjalt apo “tea tree oil” te cilat ndihmojne ne kurimin dhe qetesimin e akneve.

Pasta e dhembeve

[toothpaste for acne]

Ne fakt per pasten e dhembeve ka shume opinione kontradiktore sepse ajo mund te kete efekte pozitive per disa persona ndersa te te tjere mund te shkaktoje irritime.

Kjo metode natyrale eshte shume e perdorur per 2 arsye: e para sepse eshte me kosto te paperfillshme dhe e dyta sepse ka ndikim te shpejte tek aknet. Por pasta e dhembeve duhet perdorur vetem per trajtim lokal, direkt tek pucra dhe jo ne te gjithe fytyren. Nese lyeni te gjithe fytyren rrezikoni irritim, skuqje dhe djegie te lekures.

Vecoria  e pastes se dhembeve qendron ne faktin qe ajo i perthan pucrat fale perberisit te saj sulfur. Mos perdorni pasta te cilat kane efekt zbardhues, ne forme xheli apo me permbajtje kanelle, sepse mund te shkaktojne inflamacione njelloj sikur te keni perdorur perioksid hidrogjeni.

Aloe Vera

[aloe vera acne]

Tashme kjo bime eshte e njohur per te gjithe per vetite dhe benefitet e saj. Ajo perdoret gjeresisht neper kremera dhe produkte kozmetike apo farmaceutike. Nje forme e perdorimit te saj eshte per trajtimin e akneve. Aplikojeni direkt ne zonen problematike dhe jo ne te gjithe fytyren. Vetite e Aloe Vera kane te bejne me uljen e enjtjeve dhe skuqjeve, gjithashtu e ben lekuren me te bute e te njetrajtshme.

Perdorini keto maska si nje alternative te mire ne luften kunder akneve e nese nuk ndjeni permiresime, konsultohuni me nje dermatolog apo estetiste te specializuar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.