Standard.al

Gjermania kërkon “kokën” e Tahirit

0

Që Gjermania e kërkon Saimir Tahirin para drejtësisë kjo nuk diskutohet, pavarësisht se qeveria mundohet ta fshehë. Sot e zbuloi përsëri kushtin e kancelares Merkel gazetarja me emër e radios shtetrore gjerma DW, Adelheid Feilcke, e cila e pyetur live nga Top Channel tha ndër të tjera se Saimir Tahiri mbetet kusht i panegociueshëm.

Adelheid Feilcke, drejtore për Departamentin e Europës në Dojçe Vele, themeluese e seksionit në gjuhën shqipe dhe një njohëse shumë e mirë e gjuhës shqipe në një lidhje direkt për Top Channel thotë gjithashtu se politikanët shqiptarë duhet të lobojnë në parti të ndryshme evropiane, pasi ka mjaft politikanë evropianë që ndjekin me vëmendje çfarë po ndodh në Shqipëri.

“Jam optimiste që ata që mbështesin hapjen e negociatave të anëtarësimit vazhdojnë të jenë shumicë në Bundestagun gjerman pasi ka dhe parti të tjera, po asnjëherë nuk bëhet automatikisht. Mendoj se është e rëndësishëm që politikanët shqiptare dhe të gjithë të bëjnë lobing në parti të ndryshme evropiane dhe shumë politikanë evropianë perëndimor ndjekin me vëmendje nëse Shqipëria i përmbahet premtimeve. Ky është një shans që nuk duhet humbur, rruga për BE është e gjatë”, tha Feilcke.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.