Standard.al

Sejko justifikon renien e Euros!!! Po ku fle lepuri!!!!!

0

Forcimi i lekut në kursin e këmbimit valutor nuk sjell pasoja të dëmshme për ekonominë shqiptare. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, tha të martën se forcimi i lekut në dy vitet e fundit ka ardhur falë faktorëve fondamentalë, si ngushtimi i deficitit të llogarisë korrente dhe shtimit të investimeve të huaja direkte.

Megjithatë, sipas Guvernatorit, forcimi i lekut ka ndikuar në uljen e presioneve inflacioniste nga importi. Së fundmi, euro po regjistron vlerat më të ulëta në afërsisht një dekadë në kursin e këmbimit me lekun. Sipas kursit zyrtar të këmbimit, një euro këmbehej të martën me 129.23 lekë, ndërsa të premten e kaluar pati rënë për herë të parë që nga viti 2009 poshtë kufirit të 129 lekëve.

Ky eshte justifikimi qe i ben ketij fenomeni guvernatori i Shqiperise. Por ne fakt ky shpjegim mund te binde ate pjese te popullsis qe nuk e njeh ekonomine dhe financat, ndersa per nje pjese tjeter qe i njeh mire dhe e di se nu Shqiperi nuk ka prrritje prodhimi, rritje ekonomie, punesiw dhe konsumi, leku nuk ka si te rritet. ku fle lepuri!!!! Presim daljen e radhes se guvernatorit

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.