Standard.al

Daçiç: Nuk e njohim Kosovën. Nuk lejojmë as anëtarësimin në OKB

0

Ministri i Jashtëm, serb Ivica Daçiç deklaroi sot se as që bëhet fjalë që Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe që të lejojë atë të ketë një vend në Kombet e Bashkuara.

Nuk është në interesin tonë që ta ashpërsojmë situatën, citohet të ketë thënë shefi i diplomacisë serbe.

“Ne duam që ajo të jetë e qetë dhe të zbatohet marrëveshja e Brukselit, por nga bashkësia ndërkombëtare duhet të tregojë nëse e do Serbinë si partnerë apo si peng të marrëdhënieve të këqija”.

Duke shtuar se Beogradi 20 prillin për të parë nëse Prishtina deri më atëherë i përmbush detyrimet nga Marrëveshja e Brukselit për Asociacionin e Komunave serbe, Daçiç theksoi se nëse nuk përmbushën detyrimet, atëherë Serbia do detyrohet të vendosë sesi do të veprojë me tej.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.