Standard.al

Vatikani mohon: “Papa nuk tha se s’ka Ferr”

0

Vatikani mohoi raportet se Papa Françesku i tha një gazetari të mirënjohur italian se nuk ka ferr. Komenti i Papës u botua në të përditshme “La Repubblica”. Por sipas Vatikanit, asnjë nga komentet në artikull nuk duhet konsideruar si një citim i saktë i fjalëve të papës. Vatikani deklaroi se artikulli u bazua në një takim privat që papa pati me themeluesin e gazetës, gazetarin Eugenio Scalfari.

Artikulli i Scalfarit ngjalli mjaft polemika, pasi doktrina e kishës mbështet ekzistencën e ferrit dhe thotë se shpirtrat e mëkatarëve do të zbresin në ferr, ku do ët vuajnë në zjarrin e përjetshëm. Megjithatë, duke u përfshirë në debat, kardinal Vincent Nichols, katoliku më i lartë në Angli dhe Uells tha se në mësimet e kishës nuk shkruhet asgjëkundi qoftë edhe për një person të vetëm që të jetë në ferr.

Në një intervistë për BBC, kardinali Nichols tha se duket sikur papa po eksploron imazhet e pretenduara të ferrit si zjarri e të tjera si këto. Sipas kardinalit, këto kanë qenë pjesë e ikonografisë katolike dhe jo e mësime katolike.

Në artikullin e Scalfarit, që u kundërshtua nga kisha, gazetari, një ateist i bindur, pyeti papën se ku shkojnë shpirtrat e këqij dhe ku ndëshkohen . “Shpirtrat nuk ndëshkohen, citon ai Papën. Ata që pendohen, marrin faljen e zotit dhe shkojnë mes atyre që e adhurojnë, ndërsa ata që nuk pendohen dhe nuk mund të falen, zhduken. nuk ka ferr, vijon papa sipas gazetës, por zhdukje të shpirtrave mëkatarë”. Sipas Vatikanit, kjo nuk ishte një intervistë, por një takim privat për pashkët dhe artikulli i Scalfarit është fryt i rindërtimi të bisedës nga ai.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.