Itali, Mateo Renzi jep dorëheqjen nga kreu i PD

0

Matteo Renzi ka vendosur të bëjë një hap prapa, duke dhënë dorëheqjen si kryetar i Partisë Demokratike, por deri tani nuk ka asnjë konfirmim nga krerët e kësaj force.

Loading...

Por, sipas mediave italiane, zëdhënësi i kësaj partie i ka përgënjeshtruar zërat për largimin e ish-kryeministrit Renzi nga drejtimi i PD në Itali.

Koalicioni i qendrës së majtë i drejtuar nga Partia Demokratike, deri më tani në pushtet, renditet forcë e tretë me 107-127 të projektuara në Dhomën e Ulët. Ky koalicion vuajti pasojat e zemërimit publik mbi dy çështje të kthyera në shqetësim madhor për italianet: Papunësia dhe emigracioni.

Loading...

Lini nje pergjigje