Fituesit e çmimeve OSCAR, nga filmi te aktori dhe aktorja më e mirë

0

“The Shape of Water” u shpall mbrëmë filmi më i mirë duke rrëmbyer kështu më shumë Çmime Oscar të fituar në këtë edicion të 90, me plot 4 të tillë, përfshi filmin më të mirë dhe drejtorin më të mirë.

Filmi me i mire
Filmi më i mirë

Pas një parakalimi në tapetin e kuq, me një ceremoni madhështore janë shpallur mbrëmë fituesit e çmimeve Oscar. Aktori më i mirë u shpall Gary Oldman dhe aktorja më e mirë Frances McDormand.

Aktorja me e mire
Aktorja më e mirë

Ja fituesit 

Filmi më i mirë – The Shape of Water

Aktori më i mirë – Gary Oldman – Darkest Hour

AKtorja më e mirë – Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Fotografia më e mirë – The Shape of Water

Aktori më i mirë mbështetës: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Aktorja më e mirë mbështetëse – Allison Janney – I, Tonya

Kostumografia më e mirë – Phantom Thread, Mark Bridges

Produksioni më i mirë – The Shape of Water, Jeff Melvin, Paul Denham Austerberry dhe Shane Vieau

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj – A Fantastic Woman (Chile)

Filmi më i mirë i animuar, me metrazh të shkurtër – Dear Basketball – Glen Keane dhe Kobe Bryant

Editimi më i mirë – Dunkirk – Lee Smith

Filmi më i mirë aksion, me metrazh të shkurtër – The Silent Child – Chris Overton dhe Rachel Shenton

Skenari më i mirë, origjinal – Get Out – Jordan Pele

Kinematografia më e mirë – Blade Runner 2049

Kënga më e mirë origjinale – Remember Me – Coco (Kristen Anderson-Lopez dhe Robert Lopez)

Drejtori më i mirë i filmit – The Shape of Water – Guillermo Del Toro

Skenari më i mirë, i adaptuar – Call Me By Your Name – James Ivory

Filmi më i mirë i animuar – Coco

Dokumentari më i mirë – Icarus – Bryan Fogel dhe Dan Cogan

Muzika më e mirë – Dunkirk – Richard King and Alex Gibson

filmi1

23456789101112131415

Lini nje pergjigje