Standard.al

Kujdes nga fatura e ujit. Shih cfar ben lali eri per te vjelur leket tona

1

Qe lali Eri po e shkaterron Tiranen , kete e dine i madh e i vogel, spo le vend pa hedhur beton aq sa dhe pak as ajer nuk do ti mbetet ketij qyteti. Qe lali Eri eshte mashtrues i kategorise se pare dhe kjo dihet boterisht, pasi na cmendi me pyllin orbital, gjoja mbjellje pemesh, qe eshte thjesht fshehje nga “mbjellja”qe po i ben betonit ne cdo cope toke te mbetur . Qe i urren qytetaret e Tiranes kete e kuptojme cdo dite e me shume , ku nuk la parkim pa pagese, gje qe nuk ndodh ne asnje vend te botes, madje as ne Vjene , meqe i referohet me se shumti, pasi cdo lagje ka parkimin e vet dhe vetem ne qender parkimi eshte me pagese. Qe e urren fshatarin kjo shihet cdo dite ku nuk la shites ambulant pa i sekuestruar qepet, sallaten apo ndonje perim tjeter nga kopshti modest qe ka. Tentoi te rriste ujin por ju hodh poshte, se ne fakt ne Tirane ujin nuk na e sjell bashkia por e marrim me pompe qe paguhet energjia, dhe me pas  depozitohet ne depozita  te cilat duhet te mirmbahen dhe perseri uji nuk mund te thuhet se eshte i pishem ne keto lloj kushtesh, por perseri lali Eri donte ta rriste cmimin qe te paguante ato qindra pinonjes qe i kurojne imazhin , qe e pergatisin te dale cdo dite ne lajme ne cdo edicion lajmesh dhe ne cdo kanal televiziv. Por meqe lali Erit nuk ju pranua kjo rritje vendosi qe te shpike nje takse tjeter qe po na cudit

Pra ne faturen e ujit qe ne duhet te paguajme lali Eri shkruan:

  1. Uje i pijshem (qe sic thame melart perseri i pishem nuk eshte)por ska gje po e paguajme , bashke me TVSH
  2. Uje i perdorur qe perseri duhet paguar me TVSH, por realisht nuk dime se cfar eshte dhe pse duhet paguar
  3. Tarife sherbimi dhe kjo me TVSH qe duhet paguar cdo muaj

Lali Eri boll me keto taksa fantazme qe i shpik ti dhe stafi yt, pasi Shqiperia eshte nje vend shum i pasur me burime ujore dhe keto burime ujore nuk jane prona jote por e popullit shqiptar. Dhe merr shembuj nga vende te tjera shum me te zhvilluara se Shqiperia si Norvegjia, Suedia ku populli nuk paguan fat uji pasi eshte pasuri kombetare, dhe mos kopjo shefin tend, se nuk eshte model per tu ndjekur,

 

1 Comment
  1. saimir says

    A ka ndonjë rrugzgjidhje? Sikur të mos kishte Deflacion të thellë ky hale lekut do të kishte shku 2500 lek/ 1 USD. Edhe taksa e garazhit do të shkojë për “zvoglimin” e humbjeve në QSHEE. Ky hale stafi që rraportoj në Bilanc të Ardhurat me gjithë Tvsh, do menaxhojë miliarda lekë të taksave dhe pagesave. Vdekshi të gjith inshalla.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.