Standard.al

Tragjedi në Iran, avioni me 66 persona në bord rrëzohet në mes të fluturimit

0

Aeroplani iranian me 66 persona në bord u rrëzua pranë qytetit të Semirom në provincën Isfahan të Iranit, sipas agjensisë së lajmeve Tasnim duke ju refreuar qendrës emergjente të Iranit. Aeroplani doli nga radarët nga mesi i rrugës mes Teheranit dhe Yasuj.

Aeroplani është një ATR 72, një avion ajror francez-italian me rreze të shkurtër. Modeli, i cili u paraqit në fund të viteve 1980, është i ri për aviatorët iranianë. Vendi nënshkroi një kontratë për të blerë 20 ATR 72 në 2016 me një opsion për 20 të tjerë dhe mori grupin e parë vitin e kaluar..

Semiu ndodhet rreth 80 km në veri nga Yasuj, kryeqyteti i Kohgiluyehit jugperëndimor ne Provinca Boyer-Ahmad.

Kanali i lajmeve televiziv i Iranit thotë se numri i njerëzve në avionin e pasagjerëve është 66.

Aeroplani ATR operonte nga Aseman Airlines dhe u zhduk nga ekranet e radarëve rreth 20 minuta pas ngritjes nga Teherani.

Zyrtarët e shërbimit të emergjencës thonë se aeroplani besohet se është rrëzuar rreth qytetit qendror të Semiromit, 500 km në jug të Teheranit.

Sipas Kryetarit të Komisionit të Sigurisë Kombëtare të Parlamentit të Iranit dhe të Politikës së Jashtme Alaeddin Boroujerdi, refreuar ‘tasnimnews.com’, aeroplani mbante 66 persona, duke përfshirë gjashtë ekuipazhin.

Moti i mjegullt ka penguar përpjekjet e shpëtimit ajror në zonën malore të Padena, ku besohet se ka ndodhur aksidenti, thanë zyrtarët.

Pir-Hossein Koulivand, kreu i Shërbimeve Mjekësore Emergjente të Iranit, tha se 50 deri në 60 persona besohet të kenë hipur në aeroplan, duke thënë se një helikopter është dërguar për kërkim.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.