Standard.al

Marrëveshja me Greqinë, Bushati takim informal me homologun grek Kotzias

0

Ministri i Jashtëm shqiptar Ditmir Bushati dhe ai Grek Kotzias janë takuar në Sofje të Bullagarisë aty ku po mbahet një takim informal i minsitrave të jashtëm, pas marrjes e drejtimit të presidencës së BE nga ana Bullgarisë.

Në Tiranë Presidenti Ilir Meta vijon konsultimet për marrëveshjen për kufirin detar me Greqinë, dhe brenda prillit pritet një takim mes dy kryeministrave Rama dhe Tsipras.

Ndërkohë dy ministrat e Jashtëm kanë zhvilluar një takim informal në Sofje të Bullgarisë. Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias ndodhen në samitin e ministrave të Jashtëm të BE-së. Vetë ministri i jashtëm grek ka postuar në Tëitter foto nga takimi ku shkruan:

Dita e dytë/Takimi i ministrit të Jashtëm N. Kotzia me homologun shqiptar D. Bushati në kuadrin e ditës së dytë të takimit informal të ministravëe të Jashtëm të BE në Sofje”.

Po ashtu dje në një intervistë për mediat greke Kotzias u shpreh se me Shqipërinë ishte mbyllur marrëveshja.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.