Standard.al

Tsipras: Kombi maqedonas s’ka ekzistuar asnjëherë

1

E ndërsa Maqedonia dhe Greqia duken më parnë se kurrë një zgjidhjeje për çështjen e emrit, kryeministri grek Aleksis Tsipras në një intervistë për mediat vendase u shpreh se kombi maqedonas nuk ka ekzistuar asnjëherë.

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, në një intervistë për të përditshmen greke “Ehtnos” ka folur për marrëdhëniet me Maqedoninë dhe mundësitë e zgjidhjes së çështjes së emrit. Gjatë intervistës ai theksoi se kombi maqedonas nuk ka ekzistuar asnjëherë duke përshkruar në detaje rjedhën e bisedimeve mes Shkupit dhe Athinës.

Deklarat e tij vjen në një moment kur Athina dhe Shkupi duken shumë pranë arritjes së një zgjidhjeje për sa i përket çështjes së emrit të Maqedonisë. I dërguari special i kombeve të bashkuara Nimitz, disa ditë më parë u dorëzoi negociatorëve serbë dhe atyre maqedonas, listën me propozimet për arritjen një zgjdihje. Ndërsa palët pritet të japin një përgjigje Brenda dy javësh. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Stoltenberg gjatë vizitës së tij në Shkup të premten bëri të qartë për politikën maqedonase, se nuk mund të ketë asnjë plan rezervë përveç arritjes së një marrëveshjeje. Dhe se kjo ishte e vetmja mënyrë që Maqedonia të anëtarësohej në NATO dhe të vazhdonte rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian.

1 Comment
  1. agroni says

    Tsipras,jep mendimin e Tij.Dhe ashtu eshte,Kombi Maqedon nuk ka egzistuar,por ka egzistuar Populli Maqedon.Sepse Kombi,krijon Shtetin,qe don te thote,Shteti qe krijohet eshte i pavarur! Udheheqja Maqedone ishte e varur prej Greqise,dhe Alksandri,mesuesit i kishte Grek! Populli Maqedon ishte,perzierja e Popullit Trak,Ilir,dhe Grek.Traket dhe Iliret,ne thelb ishin nje Popull,por Traket duke qene me afer Qyteterimit grek,e ndjenin veten me te qyteteruar,por si do qe te jete ,Traket Cilesoheshin Barbare! Dhash mendimin,per uljen e tensionit,ne Rajon ne nje koment,ne lidhje me Artikullin e Bugajovskit,qe paralajmeronte trazira ,dhe thoshte kto trazira mund ti frenoje SHBA.Tsipras,eshte Shtetas i Greqis,Greqija ben pjes ne Ballkan,(Ilirotraki),perse Tsipras,vazhdon me retoriken(pereseritjen ),e ketyre gjerave,perse nuk i bashkohet qeshtjes Ilirotrake,Perandorija Bizantine nuk kthehet,Kostandinopoja tashme eshte histori.Greqija eshte ne udhekryq,dhe nuk po din ka tja mbaj,por Greqija eshte ne Gadishullin Ilirotrak.Mendoj se krijimi i Ilirotrakis,dhe shkeputja e gadishullit nga Europa eshte arsyje per paqen afatgjate.Ilirotrakija eshte Vend i begate,dhe nuk ka krahasim ne Bote,lenja pas e zenkave,urrejtjes,dhe heqja dore nga rroli nenshtrues,kundrejt Uashintonit,dhe Brukselit,venja e kufirit tek thana Turqis(qe don te thote moslejimi i perzierjes ne punet e brendeshme te Ilirotrakis,dhe betimi per tmos u perzier ne punet e brendeshme te Turqis),i jep ktij Shteti,te madh,rrespekt ne arenen nderkombetare! Ilirotrakija,Vendi me i bukur ne Bote(flas per natyren),qe nuk ka krahasim,eshte perplot probleme,probleme qe kerkojn zgjidhje,dhe zgjidhja eshte,Pavarsija ,moslejimi i perzierjes ne punet e brendeshme,te kujtdo Shteti ne Bote,Betimi per mosperzierje ne cilindo shtet te Botes(ne punet e brendeshme)dhe hapja e dyerve per kthim,te Miljona Ilirotrakeve,qe deshirojn te kthehen! Ilirotrakija te shkoj rruges se vet duke u shkeputur nga Sistemi i turpit.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.