Standard.al

12 fakte mbi shegën, frutin më shërues në botëv

0

Shega është pa diskutim fruti më shërues në botë, gjë të cilën pak e dinë.

Më poshtë do të keni mundësinë të mësoni 12 fakte mbi shegën:

 1. Shega njihet si simbol i pjellorisë dhe i fatit të mirë
 2. Brenda një shege ka rreth 800 kokrra të vogla ngjyrë të kuqe
 3. Lëngu i shegës shton prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe zvogëlon ngarkesën kardiake.
 4. Ideale për fëmijët e vegjël që kanë kollë dhe temperaturë.
 5. Lëngu i shegës është ideal për flokët, lëkurën dhe thonjtë falë përbërësve që ka
 6. Shega është e mbushur me antioksidantë
 7. Parandalon kancerin e mushkërive, të prostatës, të gjirit, gjithashtu diabetin, osteoporozën, etj.
 8. Studimet e fundit tregojnë se konsumi i një shege si lëng rrit dëshirën seksuale.
 9. Lëngu i shegës shuan etjen, hap oreksin dhe kthjellon mendimet
 10. Shega redukton rrudhat në fytyrë dhe i jep freski asaj
 11. Lëngu i shegës ka 3-4 herë më shumë antioksidantëve se rrushi i zi, çaji jeshil dhe vera e kuqe.
 12. Është shumë e pasur me kalium, hekur dhe vitaminat A,C dhe E

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.