Nga “European Interest”: Tre lidhje midis qeverisë dhe trafikantëve të drogës në Shqipëri

0

Tre oficerë të lartë të policisë në Shqipëri përballen me akuza për trafik droge, në një rast me rëndësi më të thellë politike për një anëtar të aspiratave të NATO-s dhe të anëtarësimit në BE.

Loading...

 

Ministri Tahiri dhe kushërinjtë Habilaj

Në nëntor 2017, prokurori shqiptar lëshoi ​​urdhër arresti për tre ish-drejtorët e policisë: Sokol Bode, Jaeld Cela dhe Gjergji Kohila. Ata akuzohen për trafik droge. Të tre zyrtarët rajonalë u emëruan nga ish-Ministri i Brendshëm, SaimirTahiri.

Arrestimi nuk ndodhi dhe tre oficerët shmangën arrestimin. Javën e kaluar, Kryeministri Edi Rama, ofroi sigurine për një hetim të plotë. “Të gjithë të përfshirë në hetim do të shqyrtohen,” tha Rama. Por, ka arsye për të dyshuar për integritetin e çdo hetimi të ardhshëm. Lidhja e tre oficerëve të karrierës me politikanët e karrierës nuk është në vetvete inkriminuese, përveç faktit se autoriteteve italiane kanë lëshuar një urdhër arresti për z. Tahiri në tetor. Policia italiane ka grumbulluar prova inkriminuese që krijojnë një lidhje të drejtpërdrejtë midis ish-ministrit dhe deputetit për Partinë Socialiste në pushtet me trafikun e drogës.

 

Trajtimi i drogës duket të jetë një biznes familjar.

Kushërinjtë e z. Tahiri, Moisi dhe Florian Habilaj, me sa duket kanë eksportuar marihuanën dhe pushkët e sulmit në Sicili, në bashkëpunim me grupet kriminale lokale. Z. Tahiri fillimisht mohoi ndonjë lidhje me kushërinjtë e tij. Por, të ashtuquajturat “Dosja e Habilajve” e ngritur nga hetuesit italianë përfshin komunikimin e përgjuar në të cilin ish-ministri diskuton “biznesin” me kushërinjtë e tij. Çështja që vjen është nëse kjo është një rast i një politikani të vetëm të korruptuar ose maja e ajsbergut për një sistem politik që ofron mbrojtje politike për rrjetet kriminale për një çmim. Ka prova për rastin e fundit. Në të vërtetë, ka të paktën tre arsye për të sugjeruar se ka përgjegjësi politike, nëse jo lidhje midis partisë në pushtet, anëtarëve të qeverisë dhe kontrabandistëve të drogës.

Tre lidhje të drejtpërdrejta me qeverinë

E para është se edhe pse Prokuroria ka kërkuar heqjen e imunitetit parlamentar të Tahirit, Partia Socialiste në pushtet nuk guxoi të lejonte arrestimin dhe ndjekjen e tij. Burimet nga Partia Socialiste në pushtet dhe nga opozita i kanë thënë Europës së Re se Tahiri është në fakt shantazhimi i qeverisë. Sugjerimi që ai mund të “flasë” dhe kjo ngre pyetjen se çfarë di ai. Më parë gjatë ketij muaji, policia shqiptare arrestoi një biznesmen 25 vjeçar, Orest Sota, te cilit ju gjeten 863.000 euro në makinën e tij dhe dy licenca të anijeve nën emrin e ish ministrit Saimir Tahiri. Mediat shqiptare spekulojnë se kjo shumë mund të ketë qenë arratisja e parave te ish-ministrit.

Arsyeja e dytë për të sugjeruar se ekziston një lidhje midis qeverisë dhe kontrabandës së drogës është dështimi i sistemeve radare për tregtinë nga Shqipëria në Itali dhe Greqi. Hetuesit italianë kanë kapur komunikimin midis Tahirit dhe tre oficerëve të policisë që diskutojnë se si sistemet e radarëve mund të “dështojnë” të ndalojnë anijet specifike. Duke pasur parasysh se sistemi i radarëve bie nën përgjegjësinë e Ministrisë së Mbrojtjes, çështja tani prek edhe Mimi Kodhelin, e implikuar në fshehjen, drejtpërdrejt ose duke mos ndërhyrë. Ish-anëtarja e kabinetit nuk është ndjekur penalisht.

Dështimi për të ndjekur penalisht ose për të “ndjekur paratë” është sfida e tretë dhe më e rëndësishme për Shqipërinë. Implikimi i dy anëtarëve të kabinetit të mëparshëm Edi Rama me trafikimin e drogës sugjeron një sfidë sistematike. Burime të qeverisë në Athinë sugjerojnë se zoti më i madh i drogës i Shqipërisë, Klement Balili, i kërkuar nga policia greke, ka shmangur arrestimin me mbështetje të rëndësishme politike.

Javën e kaluar, policia greke kapi një ngarkesë prej 1.6 ton kanabis te lidhur me zotin e drogës, ndoshta duke kaluar përmes Greqisë në Turqi. Policia arrestoi gjithashtu një biznesmen grek 63 vjeçar, të cilin hetuesit e lidhin me rrjetin Balili. Në shkurt të vitit 2017, kreu i OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchard, pohoi se 2 miliardë euro të parave të drogës mund të blinin ndikim të rëndësishëm politik në Shqipëri. Vetëm vëllezërit Habilaj vlerësohen se kanë pasur një xhiro prej 300 milionë eurosh, të cilat me sa duket kanë siguruar ndikim, nëse jo, lidhje me agjencitë qeveritare.

Nga Viena, ambasadori i SHBA në OSBE, Harry Kaiman, bëri të qartë se Tahiri është i lidhur me trafikimin e drogës dhe se ky rast tregon se “korrupsioni dhe kriminaliteti vazhdojnë të mbeten pengesa për zhvillimin e Shqipërisë”.

 

Përshtati në shqip: standard.al.

Artikulli original në : http://www.europeaninterest.eu/article/three-links-between-the-government-and-drug-trafficking-in-albania/

Loading...

Lini nje pergjigje