Basha: Nuk ulem me Ramën, nuk mund të zgjedh një kryeprokuror lepurush

0

Në emisionin “Të Paekspozuarit”, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha nëpërmjet një lidhje telefonike, deklaroi është kundër zgjedhjes së një prokurori të kontrolluar prej tij dhe Ramës.

Loading...

Basha: S’ka prokuror pa vetting, nuk ulem me Edi Ramën. Në momentin aktual nuk ka asgjë personale në politikë. Në situatën aktuale ka tre probleme për tu zgjidhur. Problemi i parë është ai antikushetueshmërisë, problemi i dytë është një proces politik pasi maxhoranca thotë kemi votat dhe problemi i tretë është se do ta zgjedh pa vetting. Këto të treja janë dëshmi të bllokimit të reformës në drejtësi, pasi nuk është formuar KLP-ja, pasi vetëm ajo e vendos. Mazhoranca kërkon të bëjë një zgjidhje të tillë, nuk ka asnjë mundësi që unë të ulem me Ramën dhe të zgjedh një prokuror pa vetting. Ne e kemi dhëën zjgidhjen, prokurori nuk mund të cakohet vetëm nga një parti politike, dhe prokurori i ri nuk mund të jetë një lepurush.

Loading...

Lini nje pergjigje