Standard.al

Në kërkim ndërkombëtar për pastrim parash, arrestohen 2 persona në Tiranë/ VIDEO

0

Dy persona të shpallur në kërkim ndërkombëtar janë arrestuar sot në Tiranë. Një 50-vjeçar italian, banues në Tiranë, dhe një 49-vjeçar nga Vlora do të ekstradohen në Itali, ku edhe janë dënuar nga gjykatat e këtij vendi.

 

 

Të arrestuar janë:
“Ciro Dentice, 50 vjeç, banues në Tiranë. I shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi autoritetet gjyqësore në Trieste, Itali, me Vendim Nr. SIEP 154/2012, datë 17.05.2012, e kanë dënuar me 5 vjet e 2 muaj burg, për veprën penale “Shkelja e ligjit mbi Drogat, Kokainë”, “Pastrim Parash”, “Fallsifikim”, “Armëmbajtje pa leje”, ku i kanë mbetur për të vuajtur 3 vjet, 3 muaj e 7 ditë burg.

dhe Lefter Lamaj, 49 vjeç, banues në Vlorë. I shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Autoritet Gjyqësore Italiane, kanë caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg” për veprat penale “Pjesmarrje në organizatë kriminale” dhe “Shfrytëzim prostitucioni””.

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë për veprime të mëtejshme.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.