Standard.al

Aloe Vera: Shëruesja e flokëve të dëmtuara dhe të humbura, ja si ta përdorni

0

Aloe vera është një bimë që posedon fleta të trasha, të mbushura me një gjel të veçantë.

Ajo jeton në gjithë botën, dhe shumë njerëz e rrisin edhe në shtëpitë e tyre.

Gjeli i aloe verës është i freskët dhe i butë kur aplikohet në lëkurë, prandaj edhe përdoret për të trajtuar plagët ose djegiet e lëkurës.

Shpërndaje artikullin
Shpërndaje
Artikuj tjerë

Mjekët paralajmërojnë: Gjithmonë duhet ta bëni këtë, pasi të keni kryer seks oral

Gratë po fusin lakra në gjoks, arsyeja do t’iu surprizoj
Aloe Vera është përdorur që nga kohët e lashta të njerëzimit, për shkak të përmbajtjes shëruese që ka. Por, kjo bimë shëruese ka edhe një përfitim tjetër përpos këtyre. Ajo forcon flokët dhe e bën skalpin më të shëndetshëm.

Cilat janë përfitimet e Aloe Verës për flokët tuaja?

Qetëson irritimin e skalpit, gjë që nënkupton, edhe largimin e zbokthit
Pastron thellësisht flokët e yndyrosura, duke i kthyer në një balancë me trupin e shëndetshëm
Forcon dhe ripërtrin flokët e dëmtuara
Ndikon në shtimin e rritjes së flokëve të humbura
Parandalon rënjen e flokëve.
Si ta përdorni?

Merreni një fletë të Aloe Verës, ndajeni në dy pjesë horizontale, dhe me ndihmën e lugës nxerreni gjelin me ngjyrë të bardhë.
Me anë të gishtërinjëve shpërndajeni në gjithë kokën tuaj, pastaj përgjatë flokëve.
Mbajeni si një lloj maske për rreth 40 minuta, dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.