Vrau hajdutin shqiptar, biznesmeni italian sërish para bankës së të akuzuarve

0
I carabinieri della scientifica sul luogo dove un ladro è stato ucciso durante una collutazione a Serle (bs) 14 dicembre 2013 . Ansa/ Filippo Venezia

Biznesmeni italian Mirko Franzoni, i cili në 2013-ën qëlloi për vdekje të riun shqiptar Eduart Ndoj, pasi ky i fundit kishte hyrë në banesën e tij për te grabitur, ka dalë sërish para bankës së të akuzuarve. Ngjarja në fjalë ndodhi në 14 dhjetor të 2013-ës në Breshia të Italisë. Mediat italiane raportojnë se Franzonin fill pas ngjarjes kishte nisur për më shumë se një orë kontrollin në këtë qytet, dhe kur u ndesh me hajdutin, pas një konfrontimi fizik, e qëlloi 26-vjeçarin shqiptar për vdekje.

 

 

‘Ansa’ shkruan se ndonëse më herët italiani u la i lirë nga gjykata e Brescia-s, tashmë ndaj tij rëndon akuza për ‘vrasje’. Sipas autopsisë në trupin e viktimës, e shtëna me armë ka ndodhur nga një distancë e afërt, ashtu siç edhe është raportuar nga Mirko Franzoni.

Gjatë marrjes në pyetje në atë kohë biznesmeni italian deklaroi se “nuk kishte për qëllim të vriste shqiptarin, por arma u shkrehur gjatë përleshjes”. Por pas shumë hetimeve, prokuroria ka dalë në përfundim se në këtë rast kemi të bëjmë me një vrasje të pastër, dhe jo vetëmbrojte siç deklaroi italiani.

Lini nje pergjigje