Ederson, Neymar e Ronaldo… 10 dëmtimet më të frikshme në historinë e futbollit

0

Fundjava në “Premier League” si gjithmonë dhuroi emocione të jashtëzakonshme, por ajo që ngeli më shumë në mendjen e tifozëve ishte goditja që Sedio Mane i dha portierit të Manchester City-t, Ederson.
15052160061105
Pasojat ishin të rënda me portierin brazilian që përfundoi i qepur në fytyrë. Ky episod ka nxitur spanjollen “AS” për të publikuar një artikull ku sjell në vëmendje 10 dëmtimet horror që kanë mbetur në mendjen e futbolldashësve.

 

 

Luis Enrique

 Gjysmëfinalet e USA ’94: Mauro Tassotti ka goditur Luis Enrique me bërryl në fytyrë, një veprim ky që nuk është parë nga arbitri. Ish-trajneri i Barcelona-s e mbylli atë ndeshje i gjakosur dhe në lot.

402

Neymar

Jemi në ndeshjen Bolivi-Brazil, e vlefshme për fazën kualifikuese të Botërorit Rusi 2018. Në minutën e 67-të, pas magjisë së radhës të dhuruar nga Neymar, boliviani Duk ka goditur brazilianin, duke e lënë këtë të fundit në tokë me një maskë gjaku në fytyrë.
403

Lienen

Werder Bremen-Arminia Bielefield, sezoni 1981/82. Ewald Lienen është goditur me taka nga Siegmann dhe në kofshën e gjermanit është hapur një plag 25 centimetra. Një tmerr i vërtetë.
404

Guerrero

Dhjetor 1996, stadiumi “San Mames”. Sfidohen Atheltic Bilbao me Atletico Madrid dhe “Cholo” Simeone godet me taka Julen Guerrero, ylli i ekipit bask. Pasoja? Një vrimë e vërtetë në kofshë.
405

Hart

Sezoni 2016-17, Milan-Torino. Gianluca Lapdaula godet ashpër në kokë portierin e Torino-s Joe Hart. Fatmirësisht nuk ka pasur pasoja të rënda për portierin anglez.
46

Mandzukic

Ndeshja e parë e çerekfinaleve të Champions League 2014-15: në “Calderon” luhet derbi mes Atletico dhe Real Madrid dhe, siç ndodh zakonisht, ndeshja është shumë e tensionuar. Pasoja e këtij tensioni i ka vuajtur Mario Mandzukic, i goditur me kokë nga Sergio Ramos pas një krosi të Griezmann.
402-1

Cristiano Ronaldo

Levante-Real Madrid. Në stolin e madrilenëve është Jose Mourinho, në fushë protagonisti është gjithmonë Cristiano Ronaldo, por këtë herë jo për një gol. David Navarro e ka goditur në fytyrë, duke i hapur një të çarë pak mbi sy dhe duke e detyruar të zëvendësohet pas pjesës së parë.
402-2

Butcher

Suedi-Angli, ndeshje e vlefshme për fazën kualifikuese të Itali ’90. Qendërmbrojtësi anglez, Terry Butcher, është goditur në kokë dhe ka filluar të humbasë shumë gjak. Por, si një anglez i vërtetë, ka vazhduar të luajë dhe e ka përfunduar ndeshjen me fanellën të mbuluar nga gjaku.
2-1

Rooney

25 gusht 2012: në “Old Trafford” luhet Manchester United-Fulham. “Djajtë e Kuq” kanë fituar 3-2, por në minutat e fundit të ndeshjes Wayne Rooney ka pësuar një ndërhyje të ashpër nga kolumbiani Hugo Rodallega, duke i shkaktuar një plagë në kofshë, që e ka detyruar sulmuesin anglez të mungojë për një muaj.
rooney-cut-leg

Lini nje pergjigje