Mogherini: Dialogu Kosovë-Serbi ka përjetuar ngërç

0

Lidhur me dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, shefja e politikës së jashtme të BE, Federica Mogherini, pranoi se dialogu ka përjetuar një ngërç, por shtoi se tani po përparon sërish, me angazhimin e nivelit më të lartë politik të të dyjave vendeve.

Loading...

Ajo paralajmëroi se në periudhën e ardhshme, dialogu Kosovë-Serbi do të prodhojë rezultate pozitive.

Mogherini theksoi se është synim i saj personal që në dy vjetët e ardhshëm të shohë përparim konkret të të gjithë Ballkanit perëndimor kah strukturat evropiane.

“Synim i imi personal është që deri në fund të mandatit të Komisionit Evropian, pas dy vjetësh, të shohim përparim praktik të të gjashtë partnerëve tanë në Ballkanin perëndimor”, tha Mogherini.

Loading...

Lini nje pergjigje