Standard.al

“Mbulimi” i Skënderbeut, reagon ashpër studiuesi i njohur: Zgjohuni nga gjumi

0

Studiuesi dhe shkrimtari i njohur, Moikom Zeqo, ka reaguar ashpër lidhur me “mbulimin” e bustit të Skënderbeut gjatë faljes së namazit të Kurban Bajramit në qendër të Tiranës.

 

 

Fotoja polemike, e Skënderbeut të mbuluar teksa besimtarët myslimanë kryenin faljen në shesh, foto që pushtoi internetin, simbol i ditës së djeshme, ka ngjallur reagime të shumta nga figura të artit e kulturës në vend.

Studiuesi Moikom Zeqo në postimin e tij, u bën apel shqiptarëve të reagojnë.

REAGIMI I PLOTE

Miqtë e mi shqiptarë. Si mundet vallë që të mbulohet skulptura madhështore e Skënderbeut ditën e një feste fetare? Si mundet, si mundet… zgjohu nga gjumi vetëdije e kombit shqiptar.

E pabesueshme, por e vërtetë. Kujt vallë i vjen turp dhe është alergjik nga figura semantike dhe mbarëkombëtare e Skënderbeut?!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.