Standard.al

Vaj kokosi për të forcuar flokët e hollë

0

Flokët e hollë janë rezultat i një dobësimin gradual për shkak të stresit, ndotjes së mjedisit dhe përdorimit të kimikateve të ashpra. Për të rimarrë forcën dhe volumin e flokëve të hollë, sot ne duam t’ju këshillojmë një përbërës. Vaji i kokosit merret nga tuli i kokosit dhe përbëhet nga acide yndyrore dhe antioksidantë të fuqishëm që punojnë më mirë se çdo produkt tjetër artificial. Ai nuk përmban silikon, është pa alkool dhe përbërjet e tij aktive depërtojnë lehtë në fibrat e flokëve të dëmtuara duke stimuluar riparimin. Edhe pse ju mund të blini vaj kokosi në supermarket, ai duhet të përgatitet në shtëpi për të siguruar që të jetë organik dhe i parafinuar.
Kjo recetë që do ju prezantojmë është shumë e lehtë dhe, përveç të qenit e dobishme për forcimin e flokëve, ajo gjithashtu mund të përdoret për lëkurën dhe shëndetin.
Përbërësit:

 • 2 arra kokosi
  • 1 rende
  • 1 sitë

  Udhëzime
  :
  • Bëni vrima në arrën e kokosit për të hequr ujin që është brenda.
  • Më pas, hapni arrat e kokosit, hiqni tulin dhe i grini me rende derisa të keni një masë të hollë.
  • Vendoseni masën në një kullesë dhe shtrydheni pëlhurën që të merrni të gjithë qumështin që ka.
  • Vendoseni qumështin në një tigan dhe gatuajeni me zjarr të ulët, duke e përzierë ngadalë me një lugë druri.
  • Për shkak të të nxehtit, qumështi dhe vaji do të ndahen (ju mund të përdorni një kullesë për t’i ndarë ato).
  • Hidheni vajin në një enë qelqi dhe vazhdoni me përdorimin.
  Për t’u dhënë volum flokëve me këtë produkt natyral, duhet ta përdorni minimalisht tre herë në javë.
  • Merrni 2-3 lugë vaj kokosi dhe ngrohini në mikrovalë.
  • Kur vaji të ketë arritur një temperaturë të durueshme, lyeni flokët nga mesi e poshtë me një masazh të butë.
  • Hapni një sasi të vogël të produktit në lëkurën e kokës duke bërë masazhe me majat e gishtave, në mënyrë që ta thithi më mirë.
  • Mbështillni kokën me një kufje dhe e lini të qëndrojë për të paktën 40 minuta.
  • Pas kësaj kohe, shpëlajeni me ujë të ftohtë, krihni flokët dhe i lini të thahen vetë.
  Duke ndjekur këtë trajtim të thjeshtë për disa javë, ju mund të ristrukturoni flokët tuaj, të rritni volumin dhe forcën e tyre.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.