Humbisni peshë duke ngrënë çokollatë para darkës

0

Të gjithë e dimë se nuk duhet të hamë çokollatë para ushqimit. Por nëse e doni vërtetë, shkencëtarët thonë se të hani disa lloje të saj mund të jenë të mira.

Studimet kanë gjetur se femrat që hanë çokollatë të zezë pa qumësht, apo të bardhë, janë më pak të predispozuara të hanë shumë më vonë.

“Sigurisht, këto rezultate nuk kanë qëllimin të promovojnë konsumin e çokollatës për menaxhimin e peshës, por tregojnë se femrat që hanë çokollatë, ajo e zeza mund të jetë preferenca”, thotë studimi i publikuar në revistën Appetite.

Ju ndihmon të hani më pak

Studiuesit kanë zbuluar se nëse konsumi i rreth 30 gram çokollatë të zezë në ditë, ndihmon gratë për të luftuar stresin dhe ankthin duke reduktuar nivelet e kortizolit, të cilat lidhen me shtimin e oreksit gjatë stresit.

Dhe të mos harrojmë burrat! Ata që konsumonin çokollatë me përmbajtje 70% kakao ndihen më të kënaqur dhe më pak të uritur se ata që konsumonin çokollatë me qumësht. Studimi u bë nga universiteti i Liverpool dhe zgjati tre javë

Lini nje pergjigje