Standard.al

Kukës/ Mizat “pushtojnë” fshatin , banorët: Jemi të frikësuar, rrezikohemi nga epidemitë

0

Banorët në fshatin Breg Lumë të Kukësit janë të alarmuar nga një koloni mizash që kanë pushtuar ujërat e liqenit të Fierzës, tokat dhe banesat e tyre.

 

 

Përveç ndotjes mjedisore banorët thonë se ndihen të rrezikuar nga përhapja e ndonjë epidemie, pasi sipas tyre kanë nisur të shfaqen pulla të kuqe tek fëmijët.

Ndërkohë specialistët e Shëndetit Publik kanë bërë verifikime në terren për situatën. Sipas banorëve mizat janë shfaqur si rezultat i temperaturave të larta, thatësirës, si dhe rënies e nivelit të ujit të liqenit të Fierzës.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.