Standard.al

Çfarë po ndodh? Tjetër listë emrash të njohur kërkojnë dorëheqjen e Bashës

0

 

Të tjerë personazhe të njohur në PD kërkojnë dorëheqjen e Lulzim Bashës nga drejtimi i partisë, pas rezultatit katastrofik të marrë në zgjedhjet e 25 qershorit.

Letra dhe emrat:

Të shqetësuar:

-Për rezultatin katastrofik te PD në këto zgjedhje;

-Për thellimin e dobësimit të kapaciteteve konkuruese elektorale dhe organizative të PD-së

-Për shkeljet e rënda dhe nëpërkëmbjet statutore 4 vjeçare,

-Për kërcënimin e identitetit tonë si demokrate nga goditjet  sistematike të qëllimshme e kompleksive të simboleve të PD,

-Për mospërfilljen e vazhdueshme të forumeve  vendimmarrëse të PD-së;

-Për mungesën e një perspektive të afërt, të qartë,shpresëdhënëse për demokratët;

Të ndërgjegjshëm për peshën e rëndë  të misionit  opozitar përballë maxhorancës të pamerituar dhe të pakontrolluar të Edi Ramë-s e cila u mundësua nga sjellja e papërgjegjshme dhe pazaret okulte politike të Lulzim Bashës,

Të ndodhur në një situatë të paprecedent të rënies së rezultateve elektorale të PD-së gjatë kohës së qënies në opozitë dhe të precedentit të zbatuar ne PD nga Kryetari i Partisë,për raste të tilla;

Kërkojmë:

1. Dorëheqjen e menjëhershme dhe të parevokueshme të Kryetarit, Lulzim

Basha, si përgjegjës i vetëm për humbjen e paprecedent dhe dramatike të PD në këto zgjedhje si dhe për dështimet e njëpasnjëshme elektorale gjatë mandatit të tij.

2. Fillimin e një procesi të analizës dhe reflektimit serioz e te pergjegjshem per  Rindërtimin e shpejtë  te PD, si hap i parë për ringritjen e të djathtës në Shqipëri.

3. Zhvillimin e një procesi zgjedhor gjithëpërfshirës dhe me garanci të

plota statutore dhe të çliruar nga çdo ndikim i hapur ose i fshehtë.

I bëjmë thirrje cdo demokrati që t’i bashkangjitet listës së hapur që shoqëron  këtë qëndrim.

Besnik Mustafaj

Gjergj Lezhja

Tomorr Alizoti

Julian Deda

Leonard Olli

Zana Guxholli

Majlinda Bregu

Genc Ruli

Ridvan Bode

Armand Teliti

Astrit Patozi

Keltis Kruja

Agron Musaraj

Igli Cara

Ardian Kollozi

Rajmond Hoxha

Eleina Qirici

Gjergji Papa

Bedri Hoxha

Roland Keta

Kreshnik Bozho

Gent Minarolli

Mirgen Lata

Shrefedin Shehu

Fabian Topollaj

Grigels Mucollari

Arieta Keci

Andi Permeti

Kozma Dashi

Ferdinand Shehu

Roland Keta

Dashnor Sula

Shaban Memia

Arqile Gorea

Artur Shehu

Vasillaq Ndreko

Ermira Qosja

Luter Nuraj

Atird Hoxha

Viktor  Bezhani

Gjovalin Bzheta

Edi Vecani

Vilson Haxhiraj

Agron Hasanbasha

Mirela Mucaj

Remzi Haxhiu

Bedri Luku

Iriat Hyka

Mirela Hasanaj

Ilia Milo

Artur Ajazi

Edlira Jakova

Renato Preza

Koco Bello

Valter Miza

Ramadan Hoxha

Genci Doci

Ilir Laci

Bedri Mihaj

Florian Dani

Vasillaq Ngresi

Nexhmi Dokollari

Ermir Petriti

Demir Gjana

Spartak Shaholli

Armand Cenolli

Aurel Agolli

Ilir Kondi

Ndue Paluca

Guri Tatari

Ilir Krosi

Kristo Cipa

Nexhmie Xhuveli

Vasil Milo Rrapo

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.