Standard.al

Atentati i dytë ndaj LSI? Kryemadhi: Çfarë më shqetëson nga marrëveshja mes PS-PD

0

Në emisionin e sotëm “Të PaEkspozuarit” në Neës24, po diskutohet marrëveshja e arritur mes Bashës dhe Ramës, dhe impaktin që ka tek Lëvizja Socialiste për Integrim.

 

 

Në emisionin e titulluar “Atentati i dytë ndaj LSI-së”, po diskutojnë në studio nënkryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, dhe dy analistët e përhershëm Andi Bushati dhe Fatos Lubonja.

I pyetur nga gazetari Ylli Rakipi, nëse marrëveshja e dy liderëve Rama-Basha është një përpjekje për asgjësimin e LSI-së, Kryemadhi thotë se Ajo që më shqetëson mua është sa thelb kombëtar ka marrëveshja mes PS-PD. Kjo është e rëndësishme, e sa do i shërbejë stabilitetit të vendit. Kjo është çështje transparencë. Demokracia do ju dukej e fortë nëse s’do futej në zgjedhje PD?

Monika Kryemadhi: Atentat do quhej për zgjedhjet, nëse PD nuk do hynte. Mos hyrja në aleancë, neve si LSI na favorizon. Se politika është bërë tri-polare. Jo, nuk duhet ta shohim kështu. Meta e kërkonte prej kohësh këtë marrëveshje. Paketa McAllister është një copy paste e propozimit të Ilir Metës. E shoh si gjë pozitive. Si shtensionim të situatës. Bashkimi i dy partive të vjetra, jo partive më të mëdha, se kush është më i madhi do e shohim më 25 qershor. Nuk e shoh problematike marrëveshjen. Shoh më shumë problematik ligjin që është bërë për reklamat në televizione. A nuk e shihni që Tirana është më e qetë se iku çadra, socialistët a nuk janë më të qetë?

Bushati: Marrëveshja për mua ishte turp i madh. Po të dëgjojmë fjalët e lidërëve dhe parimet që mbronin para se të takoheshin, kupton që ka qenë diçka që nuk ka themel, as në interes të njerëzve apo zgjedhjeve të lira. Ç’garanci kemi ne sot që mori disa nëpunës të nivelit të dytë dhe i bëri ministra teknikë? Ku kemi garanci që kriminelët nuk do i kemi në fushatë? Marrëveshja është një karagjozllëk politik që s’bind askënd. Nëse këtë e marrëveshje e shoh për t’i shërbyer një kaste të ngushtë, Ramës e Bashës, dhe jo shqiptarëve, nga një parti që duhej të ishte e prekur nga kjo, prisja ta denonconte.

Kryemadhi: LSI gjithmonë ka mbajtur parimin e stabilitetit. Kjo gjë që ndodhi duhet të kishte ndodhur kohë më përpara. Të gjitha problematikat duhet të merreshin më seriozisht nga palët që në fillim.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.