Standard.al

E frikshme/ Aksidentohet autobuzi i nxënësve, vdesin 11 fëmijë (FOTO)

0

Ditën e sotmë, në lindje të Kinës, 11 fëmijë dhe shoferi ndërruan jetë pas rrëzimit të autobusit  në tunelin e një prej qyteteve të Shangai-t, i cili shpërthej në flakë, duke nxjerr në pah edhe problemet e sigurisë rrugore në vend.

Përplasja ndodhi në Weihai, në kohën kur autobusi po kthehej për në shkollë.

Zyrtarë të pushtetit lokal bënë me dije mediat se autobusi ishte marrë me qira nga “Shkolla Ndërkombëtare Zhogshi”, fëmijët ishin nga vende të ndryshme.

Një mësues, i cili preferoi të qëndronte anonim dhe që kishte dalë i lënduar nga ngjarja, tha se autoritetet lokale ishin duke hetuar mbi rrëzimin e autobusit. Ai nuk u pronocua për asnjë informacion tjetër.

Një punonjës i Konsullatës së Koresë së Jugut, raportoi se femijët ishin të moshës 3-7 vjeç dhe që vinin nga vende të ndryshme.

Hëang Kyo-ahn, presidenti i përkohshëm i Koresë së Jugut, shprehu “trishtim të rëndë” mbi vdekjet, të cilat ndodhën në të njëjtën ditë me zgjedhjet presidenciale në vend.

42ba51ac-b7a5-4ad6-a4ea-8af7648e7f11f20dab85-f8d7-4eee-8f26-72fdbe27e44de2d24c50-33e2-4f5b-a6c7-0c07d7cfa46b

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.