Standard.al

Rrëfimi “pa dorashka” i Metës: Ja si u futa në politikë

0

Ilir Meta, i zgjedhur Presidenti i 7 i epokës pluraliste të Shqipërisë është i ftuari ekskluziv i gazetarit Blendi Fevziu këtë mbrëmje në Opinion, në një rrëfim tërësisht ndryshe, për jetën dhe karrierën pa përfshirën karrierën politike.

Fevziu-Ju jeni pjesë e atij grupimi që i përkasin të rinjve në politikë. Jeni 48 vjeç. Ëndërronit të bëheshit pedagog fakulteti….

Meta: Atë kohë ishte e vështirë. Ishte viti 1988. As që mund të mendohej që të bëheshe deputet, kryeministër. Më shumë kisha dëshirë për tu bërë pedagog në Fakultetin e Ekonimisë.

Fevziu-Keni pasur pedagog Anastas Angjelin dhe donit ti ngjanit…

Anastas Angjeli më jepte financa, por nuk e thashë këtë

E dyta ishte që të filloja punë në Tiranë. Motra ime përfundoi anglisht dhe filoi punë në një zonë shumë të largët, dhe ishte një gjë shumë e madhe të bëheshe pedagog në atë kohë

Fevziu-Por keni qenë sekretar rinie në shkollë

Qe në vitin e parë kam qenë Sekretar i Rinisë. Kam qenë edhe në shkollë te mesme komandant zbori. Isha edhe komandant toge. Kisha një aftësi për të drejtuar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.