Standard.al

Rikthehet historia e tragjedisë së Prespës ku humbën jetën 14 nxënës, rrëfim i dhimbshëm nga prindërit: Varrosëm fëmijët e njëri-tjetrit

0

Pak kush mund ta kujtojë tragjedinë e 20 viteve më parë ku humbën jetën 14 nxënës nga një shkollë në Pogradec.

Është rikthyer historia pas shumë ,vitesh dhëmbje, lotësh dhe kërkimit për drejtësi nga prindërit.

Sot në ‘Shihemi në gjyq” janë të pranishëm prndërit e këtyre 14 fëmijëve përkatësisht të moshave 12 -13 vjec.

Ata kanë rrëfyer detaje nga ngjarja dhe kërkojnë që kjo histori të rikthehet edhe njëherë në rigjykim për arsyen se fajtorët sipas prindërve nuk kanë marrë dënimin e merituar.

Prindërit mes lotësh tregojnë se ju desh të paktën 40 ditë për të gjetur trupat.

Madje njëri prej tyre tregon se varrosi një tjetër trup të një tjetër vajze.

Dhe vetëm pas 40 vitesh ai ka zbuluar se kishte varrosur vajzën tjetër./standard.al

Vijon….

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.