100 njerëzit më me ndikim në botë për vitin 2017, mes tyre edhe Ivanka aTrump

0

Revista prestigjioze “Time” ka bërë publike listën e përvitshme të 100 njerëzve më me influencë në botë. Ashtu si në vitet e kaluara, edhe lista e re përfshin kryetarë dhe kryeministra, drejtues ekzekutivë, njerëz të famshëm dhe jo aq të njohur, por që me forcën dhe fuqinë e shpikjeve të tyre kanë zgjidhur probleme të rëndësishme.

Në listë përfshihen sërish emrat e Presidentit të Amerikës, Donald Trump, vajzës së tij, Ivanka dhe bashkëshortit të saj, Jared Kushner. Liderë të tjerë politikë që përfshihen janë Putin, Rexhep Taip Erdogan, Theresa May, Narendra Mori dhe Papa Francis. Nga artistët, u zgjodhën emra si Ed Sheeran, Demi Lovato, Emma Stone, James Corden e James Legend.

Ndërsa në botën e titanëve të teknologjisë dhe biznesit spikatën Evan Spiegel i Snapchat dhe Jeff Bezos nga Amazon.

Nga bota e sportit ka çuditur përfshirja e brazilianit Neymar./opinion.al

LISTA E PLOTË:

Biram Dah Abeid, Mauritanian politician, activist

David Adjaye, architect

Riz Ahmed, actor

Thelma Aldana, Attorney General of Guatemala

James Allison, immunologist

Guillem Anglada-Escudé, Natalie Batalha and Michaël Gillon, astronomers

Julian Assange, founder of WikiLeaks

Margaret Atwood, novelist

Stephen Bannon, White House Chief Strategist

Cindy Arlette Contreras Bautista, activist

Samantha Bee, actor, comedian

Fatou Bensouda, Chief Prosecutor, International Criminal Court

Jeff Bezos, CEO, Amazon

Simone Biles, gymnast

Bob Bland, Tamika Mallory, Carmen Perez and Linda Sarsour, organizers, Women’s March

Jason Blum, director

Tom Brady, football player, New England Patriots

Gretchen Carlson, advocate for workplace equality, former Fox News anchor

Chance the Rapper, rapper

George Church, geneticist

James Comey, director, FBI

James Corden, host, The Late Late Show with James Corden

Viola Davis, actor

Rodrigo Duterte, President of the Philippines

Ava DuVernay, director

Daniel Ek, co-founder and CEO, Spotify

Theo Epstein, president of baseball operations, Chicago Cubs

Recep Tayyip Erdoğan, President of Turkey

Fan Bingbing, actor

Bob Ferguson, Attorney General of Washington

Melinda Gates, philanthropist

Donald Glover, actor, writer, rapper

Ashley Graham, model

Glenda Gray, physician and researcher

Kirsten Green, founder, Forerunner Ventures

Gavin Grimm, activist

Demis Hassabis, artificial intelligence pioneer

LeBron James, basketball player, Cleveland Cavaliers

Barry Jenkins, director

Leslie Jones, comedian, actor

Colin Kaepernick, football player

Alicia Keys, singer

Kim Jong Un, Supreme Leader of North Korea

Jared Kushner, White House senior adviser

John Legend, singer, songwriter

John Lewis, U.S. Congressman, 5th District of Georgia

Leila de Lima, Philippine opposition senator

Jean Liu, president, Didi Chuxing

Demi Lovato, singer

Barbara Lynch, chef, restaurateur

Kerry James Marshall, artist

General James Mattis, Secretary of Defense, U.S.

Theresa May, Prime Minister of the United Kingdom

Conor McGregor, mixed martial artist

Rebekah Mercer, Republican donor

Alessandro Michele, designer, Gucci

Narendra Modi, Prime Minister of India

Neymar, soccer player

Sandra Day O’Connor, former Supreme Court Justice, founder, iCivics

Sarah Paulson, actor

Jordan Peele, actor, comedian, filmmaker

Tom Perez, chairman, Democratic National Committee

Ben Platt, actor

Pope Francis, Pontifex

Reince Priebus, White House Chief of Staff

Vladimir Putin, President of Russia

Ryan Reynolds, actor

Margot Robbie, actor

RuPaul, television personality

Raed Saleh, head of Syria’s White Helmets

Juan Manuel Santos, President of Colombia

Chuck Schumer, U.S. Senator, New York

Vijay Shekhar Sharma, entrepreneur, founder, Paytm

Ed Sheeran, singer, songwriter

Cindy Sherman, photographer

Raf Simons, designer, chief creative officer, Calvin Klein

Qasem Soleimani, commander of Iran’s Quds Force

Evan Spiegel, CEO and co-founder, Snapchat

Emma Stone, actor

Donald Trump, President of the United States

Ivanka Trump, White House special assistant

Dr. Celina Turchi, infectious disease expert

Bernard J. Tyson, CEO, Kaiser Permanente

Hamdi Ulukaya, entrepreneur, CEO, Chobani

King Maha Vajiralongkorn, King of Thailand

Guus Velders, atmospheric chemist

Margrethe Vestager, antitrust czar, European Union

Jeanette Vizguerra, activist

Wang Qishan, senior leader, Communist Party, China

Elizabeth Warren, U.S. Senator, Massachusetts

Colson Whitehead, novelist

Constance Wu, actor

Xi Jinping, President of the People’s Republic of China, General Secretary, Communist Party, China

Janet Yellen, chair, Federal Reserve

Yuriko Koike, Governor of Tokyo

 

Lini nje pergjigje