Standard.al

Foto mahnitëse/ Ja ndërtesat më të bukura të shekullit

0

Website “Gear Petrol” ka publikuar një listë me ndërtesat më të bukura të shekullit 21.

Bëhet fjalë për qiell gërvishtëse dhe struktura të tjera si galeri arti, zyra, stadiume etj, të cilat jo vetëm kërkojnë shuma marramendëse për tu ndërtuar, por kanë edhe një dizajn unik.

1. Dy kullat “Absolute World”, Toronto

1-37

2. Galeria e artit “Toi o Tāmaki” në Aukland, Zelanda e Re

2-36

3. Stadiumi kombëtar i Pekinit “Bird’s Nest”, Kinë

3-34

4. Akuariumi “The Blue Planet”, Danimarkë

4-32

5. Ndërtesa “BMW Welt”, Mynih

5-30

6. Kulla “Burj Khalifa”, Dubai

6-27

7. Kompleksi kulturor dhe arkitekturor “The City of Arts and Sciences”, Spanjë

7-22

8. Akademia e Shkencave, Kaliforni

8-18

9. Ndërtesa “Disney Concert Hall”, Kaliforni

9-15

10. Parku natyror 101 hektar “Gardens by the Bay”, Singapor

10-13

11. Shtëpia e operës “Guangzhou”, Kinë

11-10

12. Salla e koncerteve dhe qendra e koferencave, ndërtesa “Harpa”, Islandë

12-8

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.