Standard.al

Ky është fundi i botës! Profecia e filozofit italian u realizuar

0

 


Ky është fundi i botës! Profecia e filozofit italian që u realizuar e po frikëson njerëzimin

A po vjen fund i botës?

Më shumë se 500 vjet më parë, një filozof italian kishe bërë një parashikim apokaliptik. Sipas tij nëse në qytetin bregdetar të Salentos do të binte borë dy ditë me radhë, atëherë ky do të ishte “fundi i botës”.

Pas gjithë këtyre viteve, në 2017-ën, profecia e Matteo Tafurit është bërë realitet pasi temperaturat e ulëta kanë pushtuar gjithë Evropën. Kjo ka bërë që edhe plazhet e bukura të Salentos të mbulohen nga bora.

3C0BC21200000578-4109216-image-m-47_1484136381338

“Nostradamusi italian” Tafuri, i cili jetoi nga 1492 – 1582, siç shkruan “DailyMail” ishte një prej personaliteteve më të shquara të rajonit të Apulias në Italinë e shekullit të 16.

Duke paralajmëruar se dy ditë dëborë në Salento do të çonte në fundin e botë, ai shkroi: “Salento e palmave dhe erërave të buta jugore, Salento me dëborë. Dy ditë dëborë, dy shkëndija në qiell, e di që bota do të marrë fund.”

3C0BCD6B00000578-4109216-image-a-51_1484136414726

Tafuri ishte një admirues i literaturës greke dhe latine, një fizikan dhe astrolog i talentuar. Dëbora në Salento ra përgjatë fundjavës teksa shkollat u mbyllën pasi jugu i Italisë nuk është i mësuar me reshje të tilla të dendura dëbore.

Kjo ka bërë që përdorues të shumtë në rrjete sociale të frikësohen se një profeci e tillë mund të kthehet realitet.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.