Simptomat e sheqerit të lartë në gjak janë: urinim i shpeshtë natën, etje, humbje peshe shpejt, kruajtje rreth penisit ose vaginës, plagë që janë të ngadalshme për t’u shëruar, vizion të paqartë, lodhje.

E gjithë kjo çon në probleme serioze shëndetësore, si vizion i dobët, verbëri, dëme nervore, sëmundje të veshkave, sëmundje të zemrës, dhe tek meshkujt mund të çojë deri në impotencë.

Duhet të keni parasysh se duhet të eliminoni ushqimet të cilat rrisin nivelin e sheqerit në gjak. Një mënyrë efikase për rregullimin e nivelit tw gjakut është dhe  kombinimi i vezëve të ziera dhe uthullit.

Recetë:

Pastroni një vezë nga lëkura dhe hapni disa vrima në të. E vendosni në një tas dhe hidhni mbi të uthull. E lini të qëndrojë gjatë natës. Në mëngjes, hani vetëm vezën dhe evitoni uthullën e mbetur në enë.

Gjatë mëngjesit pini një gotë me ujë të ngrohtë, në të cilën shtoni më parë një lugë gjelle uthull. Dihet tashmë se vezët janë ushqyese dhe gjithashtu janë një burim i shkëlqyer i proteinave. Ky mëngjes do të zvogëlojë oreksin dhe do të kontribuojë në energjinë tuaj.

Kujdes: Pavarësisht efekteve pozitive tashmë të provuara, më përpara duhet të konsultoheni me mjekun, pasi çdo trup reagon ndryshe ndaj produkteve.

*shendeti.com