Standard.al

Aktores me pallto të kuqe nuk ia treguar filmin derisa mbushi 18-vjeç

0
 Këtu janë 25 gjëra që ju ndoshta nuk e di në lidhje me këte kryeveper  kinematografike:

 

 1. Një nga 1,200 hebrenjve ishte dhe Schindler  që emigroi në Shtetet e Bashkuara në vitin 1948. Pas hapjes së një dyqan valixhe në Beverly Hills, ai kaloi 40 vjet duke u përpjekur për të bërë një film për shpëtimtarin  e tij. Në vitin 1951 atij iu afrua që të bëhëj drejtor i  Fritz Lang, por nuk pranoi. Më vonë u bind nga një autor austrialian Thomas Kënili, për të shkruar romanin “Arka e Shindlerit”, në vitin 1982.
 2. Edhe pse Steven Spielberg ishte një nga filmat më të parë ai ka thënë se nuk e ndjen këtë gjë dhe se ai për këtë arsye vendosi që ta drejtonte vetë filmin shkruan Standard.

 

schindlers-list-4-640x360

 1. Edhe pse disa emra shumë të njohur kanë qenë në listën për pjesën e Shindlerit në filmin, Spielberg nuk ka dashur një aktor fyll si Kevin Costner, Mel Gibson apo Warren Beatty. Në vend të kësaj, ai zgjodhi Liam Neeson, pasi e pa atë në një prodhim Broadëay e “Anna Christie” pershtati Standard.

 

 1. Branko Lustig u bë prodhuesi i “Lista e Shindlerit”, pasi e pa  Spielberg ne numrin e tij serial nga Aushvicit.

maxresdefault-640x360

 1. Për pjesën e Amon Goeth, Spielberg zgjodhi Ralph Fiennes duke parë performancën e tij në “Wuthering Heights” në 1992 dhe “Një njeri i rrezikshëm” pershtati Stamdard.

 

 1. Spielberg ka rënë dakord për të drejtuar filmin, por vetëm pasi u shty nga “Jurassic Park”.

 

 1. Fiennes kishte për të dhënë 28 paund për të luajtur një pjesë të Goeth.

 

 

 1. Spielberg nuk ka pranuar pagesë për drejtimin e filmit, duke thënë se do të ishin “para gjaku”.

 

 1. Kur ai ka filmuar në Aushvic, Spielberg nuk filmonte brenda kampeve, nga respekti për njerëzit që kanë vdekur atje.

redcoat

 1. Spielberg ka kërkuar për të xhiruar filmin bardh e zi, sepse krijoheshin pamjet e Holokaustit, raporton Moviefone.

 

 1. Pjesa më e madhe e filmit është xhiruar në geto hebraike të Krakov. Megjithatë, kampi i përqendrimit Plaszow është ndërtuar edhe në buzë të qytetit.

 

 1. Gjatë një interviste, Spielberg pranoi se “Gjëja më prekëse që ka ndodhur për mua ishte per Pashke. Ne kishim Pashket dhe aktoret gjermane qe luanin ne film u ulën me aktorët izraelite që moren pjesë në shërbimin e Pashkës. Kam qarë si një fëmijë. “

 

 1. Spielberg kaloi ditët te tera per pregatitjen e  “Lista e Shindlerit” dhe mbrëmjet e tij duke redaktuar pamjet.
 2. Në një intervistë me revistën Time në vitin 2013, lakmi e madhe kujton një nga momentet më të dhimbshme për të; kohë ai kishte për të rekrutuar fëmijët për të kënduar këngë si ata janë duke u tubuar në kamionë.

Schindlers-List

 1. Ka qenë pjesë e xhirimeve tha Spielberg dhe në asnjë moment nuk mund të shpëtoja pa shpërthyer në lot.

 

 1. Spielberg këmbënguli dhe tha të vërtetën dhe një kujtesë për të mbijetuarit e shumtë nga Holokaosi, shkruan Standard.
 2. Gjatë xhiruar, Spielberg ka kapur imazhin e një vajzë të vogël në një pallto të kuqe, një nga skenat e pakta me ngjyrë në film. Aktorja që ka luajtur vajzën e vogël është Oliëia Dabroëska – trevjeçare në atë kohë  dhe se asaj iu ndalua që ta shikonte filmin deri kur të mbushte 18-vjeç.

 

 1. Nuk ishte një jetë e vërtetë e vajzë se vogël me një pallto të kuqe, e cila i shpëtoi Holokaustit dhe shkroi një libër të bazuar në jetën e saj, ” Vajza në qendër e kuqe”, në vitin 2002.

 

 1. Ajo e pa fillin kur ishte 11 vjeç dhe ishte një traumë për të. Megjithëse e pa dhe kur ishe 18-vjeç. “Unë kuptova se kishte qenë pjesë e diçka që unë jem krenare por Spielberg kishte të drejtë: “ Unë duhet të rritesha dhe pastja ta shikoja filmi”.

 

 1. Filmi është bërë me një buxhet 22 milionë $, fitoi 96 milionë $ në Amerikën e Veriut dhe 225 milionë $ jashtë.

 

 1. Gjatë premierës së Varshavës, Spielberg kap saksofon dhe luajti pesë ose gjashtë minuta muzikë tradicionale hebraike Lindore-evropiane.

 

 1. Neeson dhe Fiennes janë parë së bashku në “Clash of the Titans” në 2010 dhe 2012-së “Dënimi i Titans”.

 

 1. “Lista e Shindlerit” u nominua për 12 Academy Awards dhe ka fituar shtatë prej tyre.

 

 1. Ka pasur edhe disa ankesa. Regjisori Claude Lanzmann, i cili drejtoi dokumentarin e madhe të Holokaustit “Shoah”, e quajtur “Lista e Shindlerit” si  “melodramë killer” dhe një “deformim i së vërtetës historike.”

 

 1. Për të pirë për të ngrënë gjatë punimeve të këtij projekti  Spielberg kishte Robin Williams. Pershtati Standard.al

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.