Standard.al

PDIU bojkoton votimin e 4 ministrave: Nuk jemi përfaqësuar në qeveri

0

Kriset koalicioni i majtë, ku në një kohë që kishte dyshime për mënyrën se si do të shprehej Lëvizja Socialiste për Integrim lidhur me votimin e ministrt të ri të Brendshëm Fatmir Xhafaj, alarmi vjen nga aleati tjetër i Ramës, Shpëtim Idrizi.

Burime nga PDIU bëjnë me dije se të pestë deputetët e saj nuk do të marrin pjesë në votimin e sotëm në Kuvend, duke vënë në dyshim dhe numrat e nevojshëm për emërimin e ministrave të rinj të kabinetit qeveritar.

Shkak i bojkotimit të votimit mësohet se është bërë pakënaqësia e PDIU-së lidhur me përfaqësimin e saj në qeveri gjatë këtyre dy viteve bashkëpunim, ku sipas saj, PDIU përfaqësohet me vetëm 1 përqind në koalicion.

Por kjo forcon koalicionin PS-LSI me shumë se sa e mendon Shpëtim Idrizi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.